Konusunu Oylayın.: Sünnet-i zevâid adetler kabilindendir, sözünün manası nedir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Sünnet-i zevâid adetler kabilindendir, sözünün manası nedir?
 1. 30.Kasım.2011, 14:07
  1
  Misafir

  Sünnet-i zevâid adetler kabilindendir, sözünün manası nedir?


  Sünnet-i zevâid adetler kabilindendir, sözünün manası nedir? Mumsema sünnet-i zevâid adetler kabilindendir, sözünün manası nedir?


 2. 30.Kasım.2011, 14:07
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  sünnet-i zevâid adetler kabilindendir, sözünün manası nedir?

 3. 02.Aralık.2011, 14:25
  2
  Muhasibi
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 22.Ağustos.2007
  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 15,775
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 159
  Bulunduğu yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: sünnet-i zevâid adetler kabilindendir, sözünün manası nedir?
  İbn-i Abidin der ki; Ulema Sünen-i zevâid’e Rasûlullah (s.a.v.)’in kıraati, rükû' ve secdeyi uzatması ile misal vermişlerdir. Şüphesiz ki bunlar ibadettir. Şu halde Sünen-i zevâid’in âdet olmasının manası; Rasûlullah (s.a.v.)’in ona çok devam etmesi ve âdet haline getirmesi, onu ancak bazı zamanlarda bırakmış olmasıdır. Çünkü sünnet, dinde tutulan yoldur. Sünnet haddizatında bir ibadettir. Buna âdet denilmesi arz ettiğimiz sebepten dolayıdır. Dinin şiarlarından ve tamamlayıcısından olmadığı için ona Sünnet-i zevâid denilmiştir. Sünnet-i hüdâ böyle değildir. Ondan murad; vacibe yakın Sünnet-i müekkede’lerdir ki terk edenler dalâlete nispet edilir. Çünkü onu terk etmek dinle alay sayılır. 4. 02.Aralık.2011, 14:25
  2
  Devamlı Üye  İbn-i Abidin der ki; Ulema Sünen-i zevâid’e Rasûlullah (s.a.v.)’in kıraati, rükû' ve secdeyi uzatması ile misal vermişlerdir. Şüphesiz ki bunlar ibadettir. Şu halde Sünen-i zevâid’in âdet olmasının manası; Rasûlullah (s.a.v.)’in ona çok devam etmesi ve âdet haline getirmesi, onu ancak bazı zamanlarda bırakmış olmasıdır. Çünkü sünnet, dinde tutulan yoldur. Sünnet haddizatında bir ibadettir. Buna âdet denilmesi arz ettiğimiz sebepten dolayıdır. Dinin şiarlarından ve tamamlayıcısından olmadığı için ona Sünnet-i zevâid denilmiştir. Sünnet-i hüdâ böyle değildir. Ondan murad; vacibe yakın Sünnet-i müekkede’lerdir ki terk edenler dalâlete nispet edilir. Çünkü onu terk etmek dinle alay sayılır.

+ Yorum Gönder