+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Heykel alım satımı haram peki oyuncaklar caiz midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Heykel alım satımı haram peki oyuncaklar caiz midir?


 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Cevap: Heykel alım satımı haram peki oyuncaklar caiz midir?


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşimiz;

  Cansıza âit resimlerin mahzursuz olduğu bilinen bir hakikattir. Ancak canlıya âit resimler, oyuncak bebekleri, bahsedilen kurt, kuş resimleri çocukların oynamaları için olursa câiz olduğu kitaplarımızdaki kayıtlardan anlaşılmaktadır. Peygamberimizin bizzat bir tatbikatından verilen örnek de bunun câiz olduğunu göstermektedir.
  Nitekim Resûl-i Ekrem Hazretleri bir ağaç atla oynayan kız çocuğunu görünce menetmemiş, oynamasına müsaade vermiştir. Bunun gibi delilleri toplamış olan fakihler, çocuk oyuncaklarının cevazına kani olmuşlar, alıp satmanın haram olmadığı hükmünü istihrac etmişlerdir. Bu mevzuda bilgi veren Mısır Müftüsü Haseneyn Mahluf, (Şer’î Fetvalar) kıtabında özetle şöyle demiştir:
  — İmam-ı Ebû Bekir bin Arabî, İmam-ı Nevevi, İmam-ı Kastalânî ve diğerleri cisimli resimler edinmenin haram olmasında ulemanın ittifakını nakletmişlerdir. Yalnız bunlardan çocuk oyuncaklarını istisna etmişlerdir. Mücessem olsa bile Şâri, çocuk oyuncaklarına müsaade etmiştir. Bu oyuncaklar ister çamurdan, ister kumaştan, ister helvadan, ister pamuk ve odundan olsun farketmez, deve, at gibi oyuncak da olsa hepsi câizdir, demişlerdir.
  Ahmed ŞAHİN

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder