+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İnsan çok seviği bi evliyanın resmini evinin duvarına asabilirmi bunda bi sakınca varmıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İnsan çok seviği bi evliyanın resmini evinin duvarına asabilirmi bunda bi sakınca varmıdır?


 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Cevap: İnsan çok seviği bi evliyanın resmini evinin duvarına asabilirmi bunda bi sakınca varmıdır?


  Reklam  Cevap: • Can taşıyan mahlûkatın resimlerini yapmak veya teşir etmek haramdır. Can taşıyan mahlûkatın resmini yapmanın yasak olması, o resimdeki canlının yaşamasına imkân sağlayacak tamlıkta olması halindedir. Eğer yaşamasına imkân tanımayacak şekilde ise canlının resmi de caizdir.
  • Canlı resmi, yere konulduğunda ayakta ona bakan kişinin, resimdeki canlının uzuvlarını seçemeyecek kadar küçük olması halinde, resim mekruh değildir.
  • Ağaç, ev, araba v.s. gibi ruhu olmayan şeylerin resmini yapmak ve bu yolla kazanç elde etmek caizdir.
  • Bebek, at vb. surette yapılmış eşyaları ev veya iş yerlerinde, süs ve benzeri maksatlar için kullanmak ve bulundurmak haramdır. Bu eşyalardan çocuk oyuncakları müstesnadır, çocukların oynaması maksadıyla bunları bulundurmak caizdir.
  • Ev, iş yeri vb. yerlere canlı resmi asmak tenzîhen mekruhtur. Asılan resim veya fotoğraf, canlının yaşamasına imkân vermeyecek derecede olsa dahi hüküm aynıdır. Ama resim başka bir şeyle örtülmüş (cüzdanda, dolapta v.s.) ise böyle resimleri ve fotoğrafları bu şekilde taşımak ve bulundurmak mekruh değildir.
  • İnsanları, hak olmayan her türlü düşünceye sevk eden, haramları tasvir eden, şehveti kamçılayan vb. her türlü resim haramdır. (Reddü’l-Muhtâr, c.2; Dört Mezhebe Göre İslâm Fıkhı, Cezîrî, c.3)

+ Yorum Gönder