+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslam ahlakına göre evlilikte yaş farkı varmıdır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslam ahlakına göre evlilikte yaş farkı varmıdır

  Sual: ıslam ahlakına gore evlılıkte yas farkı uygunmudur benım boyle bır dusuncem var,bayan benden 4 yas buyuk benım ıcın enonemlısı dını bılgısı ıyı dıye soylendı ben olumlu dusunuyorum daha gorusmedık ama sakıncası varmı benı aydınlatırsanız sevınırım ? 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: islam ahlakına göre evlilikte yaş farkı varmıdır


  Reklam  Cevap: Gerekli evlilik yaşı konusunda belirlenen bir sınır yoktur. Evlenen kızın nikah için buluğ çağına ermesi şart değildir. Ancak cima için buluğ çağına ermesi gerekir. Fıkıh açısından teorik olarak bebek de, yüzellilik ihtiyar da evlenebilir. Ancak evlilik hayatında problem olabilecek derecedeki yaş farklılıklarına kefâet (denklik) açısından bu konuda dikkat edilmelidir.

  Islâmda evlenmenin faydaları olarak, Huzur bulmak (Rûm 30/21), insan neslini sürdürmek (el-Hindî XVI/276"Evlenin, çogalın. Çünkü ben kıyamet günü sizinle diğer ümmetlere övüneceğim") ve kendini haramdan korumak, (Hadîs için bk. Tirmizî, nikâh 1: Nesâhî, siyâm 43; Buhârî, savm 1, nikâh, 2,3) gösterildiğine göre, bunlardan birinin gerektiği, ya da ihtiyaç duyulduğu yaş, evlilik için tavsiye edilecek yaştır.

  Erginlikle Allah'ın insanda bir takım fizyolojik, psikolojik değişiklikler husule getirmesi, artık bu işe başlanılabileceğinin işareti olmalıdır. Yukarıda zikredilen üç fayda, ya da sebebe, içinde yaşamları toplumun karakterinin (Islâm toplumu, cahiliyyet toplumu gibi) ve çevre şartlarının da etki edeceğini de düşünerek, bu yaşı herkesin kendisinin tesbit etmesi gerekir. Ergin olduktan sonra, olabileceğine erken evlenme, dînen de tıbben de tavsiye edilmiştir. ( Sibâî, el-Mer'a 59 vd.)

+ Yorum Gönder
islamda evlilikte yaş farkı,  evlilikte yaş farkı islam,  islamda evlilik yaş farkı