+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Adak kurbanında vekalet? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Adak kurbanında vekalet?

  Sual: Adak kesmek istediğim kurban için ben tanıdığım kişiye telefonda vekalet versem oda yakınına telefonda vekaleti iletse olur mu ? diye sormuştum.Telefonla vekalet verebilirsiniz demişsiniz. Ancak ben kesecek kişiye direk vekalet veremeyeceğim ben tanıdığım arkadaşıma vereceğim oda kesecek kişiye iletecek böyle zincirleme olursa kabul olur mu ? Sonuçta banka hesabına para göndererek bir fiilde bulunacağım ?Cevabınız için teşekkürler ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Adak kurbanında vekalet?


  Reklam  Cevap: Telefonla başka bir şehirdeki kişiye vekalet verip kurbanı kestirebilirsiniz. Bu adak kurbanının etin oradaki fakirlere dağıtılabilir.

  Bir müslüman kurbanını kendisi kesebileceği gibi bir müslümana da kestirebilir. Ancak kendisinin kesmesi daha faziletlidir. Kurbanı kestirme konusundaki izin bizzat ifâde edilebileceği gibi, izne delâlet eden söz, fiil ve davranışlar da izin sayılır. Meselâ bir müslüman kurbanlık satın alsa kurban bayramı günü hayvanı yatırıp ayaklarını bağlasa onun emri olmadan bir başkası gelip hayvanı boğazlasa bu kurban için yeterlidir. Başka bir hayvan kesmek gerekmez. İki müslüman yanılarak birbirlerinin kurbanlarını kendi adlarına kesmiş olsalar vacibi yerine getirmiş olurlar ve kestiklerini değişmek suretiyle kendi hayvanlarını alırlar (Kâsânî, a.g.e, V, 67-68). Eğer böyle bir durumu etler yenildikten sonra farkederlerse helâlleşirler. Aralarında anlaşmazlık çıkarsa birbirlerine kurbanlıkların değerini öderler. Eğer eyyâm-ı nahr geçmiş ise bu paralan tasadduk ederler (el-Fetâva'l Hindiyye, V, 302).
  S,İslamiyet


 3. Misafir
  merhaba ,
  bir kurban adağım var , vakıflara internet üzerinden bağış yaparak adağımı yerine getirebilir miyim ?

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  vakıflara internet üzerinden bağış yaparak adağımı yerine getirebilir miyim ?
  İHH gibi güvenlir bir vakıf veya derneğin KURBAN HESABINA kurban miktarını yatırmanız yeterlidir.

 5. Misafir
  Babamın bir adağı var bu adağı vekalet edip tekrar vekil ettiği kişiden alıp coçuklarına yedirebilirmi

 6. arifselim
  Yönetici
  Adak kesilmediği sürece bu adağı vekil ettiği kişiden geri isteyebilir ve kendisi adağını kesebilir bunun bir sakıncası olmaz.

 7. Misafir
  Bir adagım vardı ve büğün adagımı iş yogunlugundan dolayı kasap kesti fakat iş yogunlugundan dolayı kasaba vekalet vermeyi unutum .kabul edilirmi ?

 8. arifselim
  Yönetici
  Kasaba kesmesini söylemen bile senin adına bir vekalet yerine sayılır. Ama kasaba kesmesini söylemeden başka bir amaçla kesilen kurban adak yerine geçmez.

 9. Misafir
  Merhaba biz cocugumuzun olmasi niyetiyle adak adadik bi tanidigimiza bununla ilgili sorular sordum nasil oluyo biz kesilirken gorebiliyomuyuz diye o da hocasina sordu videoya cekip gonderebiliyoruz dedi ama isimlerini versinler mutlaka dedi tanidigimda kesin degil bi esine sorsun dedi konu kapandi bugun bana video geliyo niyet sahiplerinin cocugunun olmasi niyetiyle diye kurban kesmisler bizim adimiza ama bizim kesiliceginden haberimiz yok vekalet vermedik adimizi vermedik boyle bisey olabilirmi esim kabul etmiyorum ben kendi gozlerimle gormek istiyorum diyo

 10. arifselim
  Yönetici
  Merhaba. Vekalet verilmeden kesilen kurban adak olarak yerine gelmez. Mutlak ilk önce vekalet verilmelidir. Bu durumda eğer vekalet verilmeden kesilmişse o kurban geçerli olmaz. Kendi gözlerinizle görme şartı da yoktur vekalet vermeniz ve kesilmesi yeterlidir.

 11. Misafir
  Merhabalar.Ben 38 yaşındayım,bugune kadar zamansız ve alakasız bir sürü terslık yaşadım. Sonra birisine danıştığımda ailemin 6 yıldan sonra doğan çocuk olarak bana adak adadığını ve bunun yerine getirilmediğini öğrendim.Ailem yerine BU ADAĞI şimdi ben yerine getirceğim.Bunda bir sıkıntı olmaz diye düşünyrm ama yine de bir görüşünüzü almak istedim.TEŞEKKÜRLER,KOLAY GELSİN

  Bu arada annem ve babam vefat etti.ADAK SORUSUYLA BAĞLANTILI OLARAK.

 12. arifselim
  Yönetici
  Merhabalar kardeşim. Allah anne ve babana rahmet eylesin. Bu onların bir sorumluluğu olsa bile eğer dilersen onların yerine bu adağı kesebilirsin. Allah şimdiden kabul eylesin.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
adak vekaleti nasıl verilir,  adakta vekalet olur mu,  adak kurbanı vekaleti nasıl verilir,  adak vekaleti,  adak kesmek için vekalet,  adak vekalet verme,  vekaletle adak kurbanı kesilir mi