+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kuran-ı kerimde ölen çocuğun anne ve babaya şefaatçi olacağına dahil ayet var mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Kuran-ı kerimde ölen çocuğun anne ve babaya şefaatçi olacağına dahil ayet var mı?

  Sual: 1 yasinda kizim vevat etti,innanin herseyin allahtan oldugunu biliyorum,cok sükür inancli bir aileyiz,rabbim herseyin iyisini bilir.benim sorum;kurani kerimde ölen cocugun anne ve babaya sefaatci olacagina dahil ayet varmi yada bunla ilgili hadis varmi.ve bizlerde öldükten sonra ahirette onu görecezmi. ? 2. 2
  arifselim
  Yönetici

  Reklam  Cevap: Allah sabrınızı arttırsın ve mükafatınızı arttırsın kardeşim. İşte müslümanın Rabbine olan teslimiyet böyle olmalıdır. Ne mutlu size. Allah sizi cennetinde evladınızla bir araya getirsin kardeşim. Bu konuda bir çok hadisi şerifler vardır ve şefaatçi olacağını müjdelemektedir.


  Peygamber Efendimiz (asm)’in konu ile ilgili bazı hadisleri şöyledir:


  “Henüz ergenlik çağına ulaşmamış üç çocuğu ölen her Müslümanı Allah, çocuklara olan rahmet ve şefkati sebebiyle cennete koyar.” (Buhârî, Cenâiz 6, 91; Müslim, Birr 153)


  “Herhangi bir Müslümanın (ergenlik çağına ermemiş) üç çocuğu ölürse, o kimseye cehennem ateşi ancak Allah’ın yemini yerine gelecek kadar kısa bir süre dokunur.” (Buharî, Cenâiz 6, Eymân 9; Müslim, Birr 150)


  “Sizden (henüz ergenlik çağına gelmemiş) üç çocuğunu âhirete gönderen her kadın için, bu çocuklar cehenneme karşı mutlaka siper olur.” buyurdu. İçlerinden bir kadın: “Bu durum iki çocuk gönderenler için de geçerli midir?” dedi. Bunun üzerine Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem : “Evet, iki çocuk gönderen için de durum aynıdır.” cevabını verdi. (Buhârî, İlim 36, Cenâiz 6, 91; İ’tisam 9; Müslim, Birr 152)


  "Düşük çocuklarınıza isim veriniz. Çünkü onlar âhirette sizin için yüksek dereceler kazandırmak üzere öncülerinizdir.” (Câmiü’s-Sağîr, III/1074)


  "Düşük doğan çocuklarınıza isim veriniz. Ki, Allah bununla terazinizin sevap kefesini ağırlaştırsın. Aksi halde o Kıyâmet Gününde gelerek şöyle der: “Yâ Rabbi! Bunlar bana isim vermeyerek, benden elde edecekleri sevabı kaçırdılar.” (Câmiü’s-Sağîr, III/1075)


  "Buluğa ermeden ölen çocuklar, cennette çok canlıdırlar, hareketli balık gibidirler. Onlardan birisi ebeveynini karşılar, elbisesinden tutar, Allah kendisiyle birlikte ebeveynini de cennete koyuncaya kadar bırakmaz.” (Câmiü’s-Sağîr, III/2364)

 3. 3
  Galus
  Özel Üye
  Evet, küçük yaşta ölen çocuklar ailesine şafaat eder. Kaç kişiye şefaat edeceğini de Allah bilir.

  Şefaat dediğimiz hadiseyi, Cenab-ı Hak Peygamberimize (asv) başta olmak üzere tüm enbiyaya, melaikeye, Allah’ın sevgili kulları olan velilere, şehitlere ve küçük yaşta vefat eden masum çocuklara vermiştir.

  Fakat şefaat denilince, Allah’ın cennete koymak istediği kişileri Allah’ın sevdiği kişilerin eliyle ve şefaatiyle yaptırmak irade eder. Burada Allah’ın istemediği ve sevmediği veya kurtulmaya hak kazanamayan kişileri hiç kimse yine kurtaramayacaktır.

  Dolayısıyla şefaate hak kazanan kişilerin yine Allah’ın rızasını kazanan kişilerdir. Yoksa kafir ve müşrik gibi dünyada Allah’ı razı etmemiş kişiler şefaate istihkak kesp etmeyecektir.


 4. 4
  Misafir
  Allah cümlemizi kavuştursun evladımızle cennetinde inşallah !!! Âmin

 5. 5
  mum
  Administrator
  Çocuğu ölen anne baba hakkındaki bu hadisler ne güzel müjdedirler.

 6. 6
  Misafir
  Benim yaşım 21 ilk çocuğumu 6 haftalik ken düşük yaptım ikinci çocuğumu da 37 haftalikken karnımda kalbi durarak kaybettim sürekli kontrolllere gidiyorduk ve sonradan öğrendik ki bende troit hastalığı varmış bana hiçbir doktor bunu söylemedi çocuğum gelisme geriliği olduğu halde hiçbir şekilde araştırmadılar bunun sorumlusu kimdir vebalini Jim ödeyecek benim ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin

 7. 7
  arifselim
  Yönetici
  Allah sabrını arttırsın ve Allah bu çocukları sana şefaatçi eylesin. Açıkça bir kasıt olmadığı sürece günahkar bir kimse vardır diyemeyiz. Tedavini ol, tedbirini al ve Allah'a tevekkül et.

 8. 8
  Misafir
  İyi aksamlar benim iki çocuğum da Karnımda öldü biri 5 aylık diğeri 2 ay bir haftalık görümcem ler çok üstüme gelirleri cam sildirip vs. İşler yaptırırdi ikinci çocuğumu yerleri silerken dusurdum bunun günahı varmıdır sağolun

 9. 9
  Şem'a
  YÖNETİCİ
  Bebeği düşürecek hareketlerde bulunmuşsanız günahtır ama istenmeden olmuşsa günah değildir.

 10. 10
  Misafir
  Merhabalar benim sormak istedigim ben iki bebegimide kalbi durarak karnimda kaybettim ve biri 2 aylikti digeri 4 aylikti. 4 aylik olana peygamber efendimizin ismini verdik ve defnettik 2 aylik olana ise cinsiyeti bilinmedigi icin isim vermedik yinede herhangi bi isim vermek gerekirmiydi vereceginiz cvp icin simdiden tesekkur ederim

 11. 11
  arifselim
  Yönetici
  Merhabalar. Allah bebeklerinizi size şefaatçi kılsın. Cinsiyetini bilmediğiniz için isim vermemenin bir sakıncası yoktur. Allah, anne karnında bile olsa ölen bebekleri anne ve babalarına şefaatçi kılar.

+ Yorum Gönder

ölen bebeklerle ilgili hadisler

bebek ölümü ile ilgili hadisler

ölen bebekler için hadisler

kuranda ölen bebekler

bebek ölümleri ile ilgili ayetler

Çocuk ölümü ile ilgili ayetlerbebeği ölen anneler