+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hicri takvim nasıl ve ne zaman uygulandı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hicri takvim nasıl ve ne zaman uygulandı?


 2. mslmn
  Hak din İslam'dır...

  Cevap: Hicri takvim nasıl ve ne zaman uygulandı?


  Reklam  Cevap: hicri takvim peygamber efendimiz (s.a.v)'in mekkeden medineye hicretiyle başlamıştır.

  Aylar:

  Muharrem
  Safer
  Rebiülevvel
  Rebiülahir
  Cemaziyelevvel
  Cemaziyelahir
  Recep
  Şaban
  Ramazan
  Şevval
  Zilkade
  Zilhicce


 3. islamyolu
  Emekli
  keşke takvimimiz bu olsaydı. bize ne miladiden

 4. mslmn
  Hak din İslam'dır...
  unutmadan söyleyeyim.

  1- Peygamber efendimizin (s.a.v) Kuba'ya geliş günü olan 20 Eylül 622 tarihini, Hicri sene başlangıcı olarak kabul eden ve dünyanın güneş etrafındaki dolanımını esas alan takvim sistemine Hicri Şemsi Takvim denilmektedir.

  2 -İslamiyet'ten önce, her önemli olay tarih başlangıcı olarak kabul edilirmiş. En son Fil Vakası da takvim başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Bu uygulamada seneler, her önemli olaya göre sayılarak geldiğinden birçok karışıklıklara sebep oluyordu. Hz. Ömer zamanında Hicret'in 17. yılında alınan bir kararla Hicret'in olduğu sene Hicri Takvim'in 1. yılı ve o yılın muharrem ayı da Hicri Kameri Takvim'in yılbaşısı kabul edilmek suretiyle, o yıl 1 Muharrem'in rastladığı 16 Temmuz 622 tarihi de Hicri Kameri Takvim'in başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Biz bunu Hicri Kameri Takvim değil, Hicri Takvim olarak bilmekteyiz.


 5. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Hicri takvim nasıl ve ne zaman uygulanmaya başlandı.

  Rivayete Göre Hz. Ömer (ra) halife iken kendisine bir borç senedi getirildi. Alacaklı ile borçlu bu senedin tarihi hakkında anlaşmazlığa düşmüşlerdi. Alacaklı senedin üzerindeki "şaban" ayı yazısının bu yıla ait olduğunu söylerken, borçlu gelecek yıla ait olduğunu iddia ediyordu.

  Bu ve bunun gibi karışıklıklar üzerine Halife Hz. Ömer (ra) danışma kurulunu topladı. Ashab arasında bu mesele görüşüldü. Çeşitli teklifler ileri sürüldü. Bazıları diğer milletlerin tarih ve takvim başlangıclarını teklif etti.

  Sa'd bin Ebi Vakkas (ra), Resulullah aleyhissalatü vesselamın vefatının tarih başlangıcı olmasını, Hz. Talha (ra)'da bi'setin, yani peygamberlik vazifesinin Allah Resulüne Verilmesinin esas alınmasını teklif etti. Hz. Ali (ra) nin teklifi ise, hicretin tarih başlangıcı olarak alınması idi. Bu arada bazı sahabeler, Peygamber efendimizin doğum tarihinin esas alınmasını ileri sürmüşlerdi.

  Bütün bu teklifler görüşüldü, gözden geçirildi. sonunda Hz.Ali (ra) ın teklifi olan Hicretin Tarih başlangıcı olması oy birliği ile kabul edildi.
  Mumsema Yönetimi

 6. mslmn
  Hak din İslam'dır...
  keşke takvimimiz bu olsaydı bize ne miladiden
  keşke öyle olsaydı.

 7. Fetva Meclisi
  Moderatör
  hicri takvim peygamber efendimiz (s.a.v)'in mekkeden medineye hicretiyle başlamıştır.

  Aylar:

  Muharrem
  Safer
  Rebiülevvel
  Rebiülahir
  Cemaziyelevvel
  Cemaziyelahir
  Recep
  Şaban
  Ramazan
  Şevval
  Zilkade
  Zilhicce
  kardeşim misafir hicri takvimin ne zaman uygulandığını sormuş

+ Yorum Gönder