+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Biz mutlaka sizi biraz korku ile biraz açlık ile yahut mala cana veya ürünlere gelecek noksanlıkla deneriz Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Biz mutlaka sizi biraz korku ile biraz açlık ile yahut mala cana veya ürünlere gelecek noksanlıkla deneriz

  Sual: Biz, mutlaka sizi biraz korku ile, biraz açlık ile, yahut mala, cana veya ürünlere gelecek noksanlıkla deneriz. Sen sabredenleri müjdele!" (Bakara, 2/155) ayetini açıklar mısınız? ? 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: "Biz, mutlaka sizi biraz korku ile, biraz açlık ile, yahut mala, cana veya ürünlere gelecek noksanlıkla deneriz


  Reklam  Cevap: Kısaca, ey iman edenler! Sabır ve namazla yardım isteyiniz. Çünkü Biz, peygambere tabi olup, olmayanı seçmek ve o nimeti tamamlamak üzere sizi korkudan, açlıktan, mallar, canlar ve ürünlerin eksikliğinden az bir şeye uğratacağız ve böyle bazı sıkıntılarla imtihan edeceğiz. Ahirette: "Onlar için hiçbir korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir." (Âl-i İmrân, 3/170) sırrına ermeniz için dünyada biraz bu sıkıntıları tadacaksınız.

  Düşmanların hücumu korkusu, kıtlık ve darlıktan dolayı açlık, savaş ve savaş masrafları dolayısıyle mal ve can eksikliği, kazanç ve evlat eksikliği cinsinden herhalde biraz birşey ile imtihan edileceksiniz. Bu mutlak ifade içinde bu âyet, İslâm dininde farz kılınacak olan bazı hükümlere ve sorumluluklara bile işaret etmektedir. Korku Allah korkusuna, açlık Ramazan orucuna, mal eksikliği zekata, can eksikliği cihada, şehitliğe ve hastalığa; ürün eksikliği, evlat eksikliği kazanç zayiine işarettir.

  (Elmalılı M. Hamdi YAZIR, Kur'an Tefsiri)


+ Yorum Gönder