+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Maddi temizliğe örnek verir misiniz Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Maddi temizliğe örnek verir misiniz


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: maddi temizliğe örnek verir misiniz


  Reklam  Cevap: MADDÎ TEMİZLİK:Bedenin, elbisenin ve oturulan yerin temizliği Bir müslüman, maddî temizliğe çok dikkat eder Câmilere evlere ayakkabı ile girmez Halılar, döşemeler, tozsuz temiz olur Evinde hamamı vardır Kendisi, çamaşırları, yemekleri hep temiz olur Onun için mikrop ve hastalık bulunmaz (Kemahlı Feyzullah) Maddî temizliğe çok dikkat eden müslüman, mânevî temizliğe de dikkat eder Dînimizin emir ve yasaklarına uyarak mânen temizlenmiş olur (Seyyid Abdülhakîm Arvâsî)

 3. Misafir
  Maddi temizliğe örnekler


  Vücut temizliği
  Koltuk altı ve etek tıraşı temizliği
  Diş temizliği
  Araba ve toplu ulaşım araçlarının temizliği
  İş yeri ve okul yerlerinin temizliği
  İbadet edilecek yerin temizliği


  Manevi temizliğe örnekler


  İyileri Sevmek
  Cömert olmak
  Gösteriş yapmamak
  Kin beslememek
  Çekememezlik etmemek
  Kötülük düşünmemek

 4. Misafir
  1. manevi yardım etmek
  2. yalan söylememek
  3. dürüst olmak
  4. kötü söz söylememek
  5. kalp kırmamak


 5. @hmet
  Üye
  Maddi temizliğe örnekler:

  1- Vücudun dış temizliği: Çeşitli etkenlerle kirlenen bütün dış organlarımızı temiz tutmaktır. Bu temizlik devamlı ve periyodik olmalıdır. Örnek bir insan, çabuk kirlenen el, ayak, yüz ve burun gibi organlarını sabah, öğle ve akşam günde en az üç kez bol su ile yıkar. Yemeklerden sonra ve yatmadan önce ağzını temizler ve dişlerini mutlaka fırçalar. Haftada en az iki kez banyo yapar ve bütün vücudunu bol su ve sabun ile temizler. Tırnaklarını uzayınca keser. Saçlarını temiz tutacak kadar uzatır ve gerektiğinde hemen tıraş olur. Kolonya gibi fazla ağır olmayan güzel kokular kullanır ve mis gibi kokar.
  2- Vücudun iç temizliği: İç organlarımızı zararlı yiyecek ve maddelerden uzak tutmaktır. Örnek bir insan, düzenli yemek yer ve aşırı yemekten sakınır. Zararlı yiyecek ve içeceklerden uzaklaşır. Sigara ve içki gibi zararlı alışkanlıklardan kesinlikle kaçınır. Kahve ve oyun salonları gibi yerlerin kötü havasını teneffüs etmez. Sağlığını tehlikeye düşürecek davranışlara yanaşmaz.
  3- Elbise temizliği: Giyeceklerimizi temiz tutmak, güzel kullanmak ve kirlenen giysilerimizi hemen değiştirip yıkatmaktır. Temiz elbise, yeni elbise demek değildir. Temiz ve ütülü olan bir elbise eski de olsa güzel görünür. Hor kullanılmayan bir giyecek, uzun ömürlü olur.

 6. Misafir
  Günahlardan arınmak

 7. Misafir
  Arkadaşlar maddi temizliğe örnek verirmisiniz lütfen acil bide 1 2 3 diye ayırımı arkadaşlar lütfen

+ Yorum Gönder
maddi temizliğe örnekler,  maddi temizlik örnekleri,  maddi temizliğe örnek,  manevi temizlik örnekleri,  manevi temizliğe örnekler,  maddi temizlik ,  maddi temizlik örnek