+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Korkularımdan şüphelerimdenemin olmak için okunan dua yada sure varmı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Korkularımdan şüphelerimdenemin olmak için okunan dua yada sure varmı

  Sual: sevgilime güvenemirum banayalan söyledi tekrarlarsa diye korkuyorum 5 yıldır beraberiz ama bu ruh hali zarar veriyo bunca yıldan sonra kestirip atamıyorumda bu şüpheri açığa çıkarak yada şeytanın vesvesesiyse bunları aklımdan çıkarmak için dini boyutta yapmam gereken birşey var mı ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: korkularımdan şüphelerimdenemin olmak için okunan dua yada sure varmı


  Reklam  Cevap: Kardeşim İslamda sevgili ve flört kavramı yoktur
  yasaktır bu nasıl sevgi beş yıl uzamış uzatmalı galiba
  böyle uzayınca yalanda dolanda karışır işe
  çok seviyorsan evlenerek meşrulaştırmalısın
  böyle yaşamak zaten dinimizce yasaktır.
  konu hakkında aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.


  ------------------------------


  Şeytanın vesvesesine aldanmamak için Allahü teâlânın, (Benim Kulum) dediği kimselerden olmalı, yani düzgün bir itikada ve ilme sahip olmalı ve ilmi ile amel etmelidir! "Mesela şeytan vesvese verince, onu hemen uzaklaştırmalıdır!

  Hadis-i şerifte, (Şeytan vesvese verir. Allah’ın ismi zikredilince, söylenince kaçar. Söylenmezse, vesveselerine devam eder) buyuruldu. (Ebu Ya’la)

  Sünnete uygun abdest almasını bilmeyen kimse, iyi abdest alayım diye fazla su kullanır. Bu ise vesvesedir.

  Vesvese eden kimse, dine iyi uymak niyetiyle yeni bir şeyler çıkarır, bu ise bid'attir. Bid'at ise haramdır. Başkalarının yiyecek ve içeceklerinin, giyeceklerinin temiz olup olmadığında şüphe eder. Bu da suizanna sebep olur. Müslümana suizan ise haramdır. (Ben her gıdayı yemem, ihtiyatlı davranırım) diyerek kibre düşer. Halbuki zerre kadar kibri olanın Cennete girmesi zordur.

  Fatır suresi 6. âyet-i kerimesinde mealen, (Elbette şeytan size düşmandır. Onu düşman edinin!) buyuruluyor. Vesvese eden, şeytanı kendine dost ve kardeş edinmiş olur. Sünnetleri, mekruhları ve diğer emir ve yasakları bilmeyen, vesvese hastalığına yakalanır. Bunları bilip yerine getiren şüpheye düşmemelidir! Vesvese eden, ruhsatlarla amel etmelidir! Üzerinde necaset görünmeyen her şey temiz kabul edilir. Şüphe etmekle necis olmaz. Gıdalarda necis maddeler var zannı ile gıda almamak vesvesedir, aşırılıktır. Hadis-i şerifte, (Aşırı gidenler helak oldu) buyuruldu. (Müslim)

  İfrat ve tefritten yani aşırılıklardan uzak olmak ve orta yolu tutmak gerekir. Deylemi’deki hadis-i şerifte, (İşlerin hayırlısı vasat olanıdır) buyuruldu. (Hadika)


 3. Misafir
  Bu vesvese oyle bir hastaliktirki ondan kurtulmak mumkun deil arkadaslar deil mumkun olsaydi ben kurtulurdum 12yildir yasiyorum bunu ve artik yasadigimi bile unuttum size tek tavsiyem eger yapabilirseniz gulup gecin iste bu lda okadar zorki cunku beyne yerlesmis bikere ona cevap vermezsen beynini kemiriyo allah hepimizin yardimcisi olsun

 4. Misafir
  Ben evliyim 8 senelik 3 cocgum var esim telefonu elinden hic dusurmuyor ne zanman sorsam ya mac sonucu bakiyor ya haber okuyor ya oyun oynuyor. Ben de baska bir seler pesinde oldugundan supheleniyorum. Inandirmiyor beni bana boyle cevap vermesi. Birkac olay da yasadik guvenimi kaybettim acikcasi tamamen. Ben ne yapmaliyim bana ne onerirsiniz. Ben allaha karsi gorevlerimi de yerine getirmeye calisiyorum sinav dunyasi ama .... sizden insaallah bir hayirli cevap bekliyorum .

 5. Misafir
  Evden çıkarken kapı kitleyince defalarca bakıyorum ocağı sayısız kontrol ediyorum dest alırken sürekli olmuyor diye tekrarlıyorum lutfen yardimci olun hangi duaları okuyabilirm

 6. arifselim
  Yönetici
  Bu tür şeylerin vesvese olduğu ilk önce iyice anlamak ve kabullenmek gerekir. Bunlardan kurtulabilmek için bir sefer yaptığın işi asla dönüp tekrar etmemen gerekir. Bir süre dayanabilirsen rahatlayacaksın.

+ Yorum Gönder