+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sekerat anında insan neler hisseder neler yaşar? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sekerat anında insan neler hisseder neler yaşar?


 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Sekerat anında insan neler hisseder neler yaşar?


  Reklam  Cevap: Hz. Aise validemizden rivayet edildiğine göre, Peygamberimiz (S) in son hastalığında yanlarında bir kap içerisinde su vardı. Rasulullah (S) mübarek ellerini suya daldırıp yüzüne sürüyor ve şöyle diyordu: “Allah'dan başka tanrı yoktur. Muhakkak ölümün sekeratı vardır." sonra ellerini kaldırıp : "Refiku'l-A'la'da" diyor, ta ki ruhu kabzolunup eli aşağıya düşünceye kadar. Yine muhaddislerin Hz. Aişe'den rivayet ettikleri diğer bir hadis-i serifte de Rasulullah (S) bu hastalığında, elini suya sokup yüzünü ıslattıktan sonra: "Allahım, sekerat-ı mevtte (ölüm zahmeti ve baygınlığında) bana yardım et." diye dua ediyordu.

  Hz. Aişe validemiz diyor ki; "Ben Hz. Peygamberin, vefatında çektiği ızdırabı gördükten sonra kolay ölmesinden dolayı kimseye gıpta etmem (imrenmem)" Diğer bir rivayette de Hz. Aişe: Rasulullah (S), benim midemle boğaz çukurum arasında (göğsümde) olduğu halde vefat etti. Rasulullah (S) den gördüğüm şeyden sonra, ölümün şiddetini kimse için çirkin saymam." demiştir.

  Nebiler Nebisi bile ölürken sekerattan Allah'a sığınıyorsa biz neler yaşayıp hissedeceğiz?
  Rabbim yardımcımız olsun.


+ Yorum Gönder
insan ölürken neler yaşar,  insan ölüm anında neler yaşar,  sekerat belirtileri