+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz. Yakub (a.s.) kardeşi Ays'dan kaçarken gece yürüyüp gündüz gizlendiği için israil diye anılmıştır. Hz. Yakub’un, kard Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz. Yakub (a.s.) kardeşi Ays'dan kaçarken gece yürüyüp gündüz gizlendiği için israil diye anılmıştır. Hz. Yakub’un, kard

  Sual: Hz. Yakub (a.s.) kardeşi Ays'dan kaçarken gece yürüyüp gündüz gizlendiği için israil diye anılmıştır. Hz. Yakub’un, kardeşi Ays'dan kaçmasının sebebi nedir? ? 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Hz. Yakub (a.s.) kardeşi Ays'dan kaçarken gece yürüyüp gündüz gizlendiği için israil diye anılmıştır. Hz. Yakub’u


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşimiz;  Anlatıldığına göre Ays ile hz. Yakub ikiz idiler. Ve aralarında kıskançlık bulunmakta idi. Bu sebepten dolayı Ays kardeşine, "Babamızın vefatından sonra seni öldürürüm." diye tehdit savurmuştu.
  Anaları, Ays'ın Yakub'u ölümle tehdit ettiğini duyunca oğlu Yakub'a Harran'da yaşamakta olan kardeşi ve Yakub'un da dayısı olan Laban'ın yanına gitmesini, kardeşi Ays'ın öfkesi yatışıncaya kadar orada kalması­nı, Laban'ın kızlarından biriyle evlenmesini tavsiye etti. Kocası İshak'tan da Yakub'a bu yolda tavsiyede bulunmasını, ona dua etmesini istedi. Kocası da isteğine uydu.
  Yakub (a.s.) da o gün akşam vakti yola çıktı. Yolda gece bastırınca bir yerde uyudu. Bir taşı alıp yastık gibi başının altına koydu ve uzanıp uykuya daldı. Rüyasında yerden göğe doğru uzanan bir merdiven gör­dü. Bazı melekler merdiven üzerinde inip çıkıyorlardı. Kutlu ve Yüce Rab da ona hitaben şöyle diyordu: "Seni mübarek kılacak ve soyunu çoğaltacağım. Üzerinde bulunduğun bu yerleri sana ve senden sonra haleflerine vereceğim."
  Uykudan uyandığında gördüğü rüyadan ötürü sevindi. Ailesine sa­limen döndüğü takdirde, uyuduğu şu yerde onur ve üstünlük sahibi Allah için bir mabed inşa etmeyi, buralardan elde edeceği ürünün onda birini Allah için vermeyi adadı. (Tarih-i Taberî, I, 224.)
  Daha sonraları Ays'ın öfkesi yatışmış ve hz. Yakub ile barışmışlardır.
  (bk. İbn Kesîr, El Bidaye Ve'n-Nihaye, Çağrı Yayınları: 1/285)


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder