+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslamda yasak olan saç tıraş şekli varmı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslamda yasak olan saç tıraş şekli varmı?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: İslamda yasak olan saç tıraş şekli varmı?


  Reklam  Cevap:
  İslamda yasak olan saç tıraş şekli varmı?
  Kişi müslümana yakışır şekilde saç traşı olmalıdır...Böyle bir yasağı hiç duymadım...

 3. Misafir
  Evet vardır. Bu konudaki hadis-i şerif şöyledir; 1890-"Ubeydullah İbn Hafs'tan, o Ömer İbn Nafi'den, o Abdullah (İbn Ömer)'in azatlısı Nafi rivayet ettiğine göre Nafi, İbn Ömer (r.a)'ı: Ben Rasulullah (sav)'ı el-Kaza' (denilen parçalı bulutlar gibi saçın bir kısmını tıraş edip bir kısmını tıraş etmeden bırakmayı) nehyettiğini işitmişimdir, derken dinlemiştir.
  Ubeydullah İbn Hafs dedi ki: ben (Nafi'in oğluna): el-Kaza' ne demektir, diye sordum, bunun üzerine Ubeydullah bize işaretle göstererek: küçük çocuğun saçları tıraş edilirken burada birkaç saç, şurada ve şurada birkaç saç bırakmaktır, dedi ve Ubeydullah bu arada bizlere alnını ve başının iki tarafını işaret etti.
  Ubeydullah'a: bu hususta kız çocuğu ile erkek çocuğunun durumu aynı mıdır, diye soruldu. O: bilmiyorum, dedi. O bu şekilde (bana) "çocuk" dedi (erkek kız ayrımı yapmadı)
  Ubeydullah dedi ki: "daha sonra ben bunu Nafi'in oğluna tekrar sordum, o da şu cevabı verdi: erkek çocuğun başının yan taraflarında ve arkasında saç bırakmakta bir sakınca yoktur. Fakat el-Kaza denilen tıraş şekli yalnız perçeminde saç bırakıp, başında ondan başka saç bırakmamaktır.başının şu ve şu yanı da böyledir."
  Bir diğer hadis-i şerif de şudur: 1891-Abdullah İbn Dinar'dan, onun İbn Ömer'den rivayetine göre "Rasulullah (sav) el-Kaza denilen tıraş şeklini nehyetmiştir."
  kaynak--> İmam Buhari / Sahih-i Buhari muhtasarı / giyim konusu.

+ Yorum Gönder