+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kitap okumak ergenlere ne fayda sağlar? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kitap okumak ergenlere ne fayda sağlar?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Kitap okumak ergenlere ne fayda sağlar?


  Reklam  Cevap:
  Ergenlik döneminde kitap okumak başarıyı da beraberinde getirir. Araştırmalar ders kitapları ve ödevler haricinde de okuyan ergenlerin genel okul başarısının da daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

  Öncelikle okumak kelime hazinesini geliştirir. Bunun yanında farklı yazarların düşüncelerini nasıl ifade ettiklerini görmek yazma yeteneğini geliştirir. Daha ciddi edebi eserler okuyan ergenlerin ise karmaşık fikirleri anlama ve çözümleme yeteneği gelişir. Elbette ne kadar fazla okurlarsa o kadar fazla bilgi de edinirler. Bu da farklı derslerde işine yarayacak sağlam bir bilgi özüne sahip olmasını sağlar. Örneğin biyografi eserleri okuyan bir ergen tarih dersinde anlatılan önemli kişileri daha iyi anlar, seyahat yazıları okumaktan hoşlanan bir ergen coğrafya dersinde anlatılanları daha iyi kavrar.
  Ergenlik döneminde okumanın bir diğer önemli faydası da üniversite sınavlarındaki sözel başarıyı artırmasıdır. Başka hiçbir çalışma ya da faaliyetin sözel bölümde başarıyı getirecek kelime hazinesi ve kavrama yeteneğini okumaktan daha fazla geliştirmesi mümkün değildir.


+ Yorum Gönder