+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Okuma alışkanlığı nasıl geliştirilir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Okuma alışkanlığı nasıl geliştirilir?


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: okuma alışkanlığı nasıl geliştirilir?


  Reklam  Cevap: Bebek, Çocuk ve Kitap

  Toplumumuzda daha çok okul dönemlerinde kullanılan kitapların aslında insan hayatı, psikolojisi vb birçok konu için önemi oldukça fazladır.

  Çocukların çoğu kitaplarla okula başladıkları anda karşılaşmakta ve o kitaplarıyla sadece ders çalışıp, yazı yazdıklarından kitapları sevmeleri daha ileri yaşlara ötelenmekte ya da çoğu çocuk gibi kitaplar hayatlarında sadece ders aracı olarak kalmaktadır.

  Peki çocuklarımıza kitapları ve kitap okumayı nasıl sevdirebiliriz?

  Henüz 4-5 aylık bebekken resimli gelişimine ve ayına uygun kitaplar göstermeye başlanmalı. (gerçek resimli kitaplar olması gelişim açısından daha faydalıdır)
  Kısa öyküler dinlemeye başladığı dönemde değişik, kısa hikayeler, masallar anlatılmalı.
  Örnek olunması ve heves etmesi açısından evde kitap okuyan ebeveynleri mutlaka görmeli ve bu sırada bebeğin de eline kitap verilerek (kendi yaşına, gelişim düzeyine uygun) taktit etmesi beklenebilir.
  4-5 aydan itibaren alınan kitaplar bebekle birlikte, kitaptaki nesneleri, figürleri isimlendirerek (‘’bak kuş, burada kuş var’’vb ifadelerle gösterilen resim tekrarlanmalı) okunmalıdır.
  Yaşı büyüdükçe nesne kitaplarının yerini masal, hikaye kitapları almalı ve her zaman, ortamda ya kitap okuyan bir ebeveyn olmalı ya da kitap çocukla birlikte okunmalıdır.

 3. Misafir
  Okuma alışkanlığı için öncelikle roman türü kitaplar okunmaya başlanmalıdır

+ Yorum Gönder
okuma alışkanlığı nasıl geliştirilir