+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Mulakata girmeden katip olursam kazandığım ücret helal olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Mulakata girmeden katip olursam kazandığım ücret helal olur mu?

  Sual: Şimdi ben kpss ye girdim ve adliyede KATİPLİK için yeterli olan puanı aldım. bu puanı geçenler birde 3 dakikada 90 kelime yazabilme mülakatına girecekler. işte bu devrede ben ve benimle birlikte 8-10 kişiye bu mülakata sokmadan bizi katip yapan birisi var. Ben eğer katip olursam aldığım para harammıdır? ( ben bu mülakata girsem 3 dakikada 90 kelime YAZAMAM) bunuda belirteyim. yani katip olamazdım ancak olay anlattığımdan ibarettir. ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Mulakata girmeden katip olursam kazandığım ücret helal olur mu?


  Reklam  Cevap: Kişinin, gerekli şartları taşımadığı, yahut dikkate alınan kriterler itibarıyla daha layık olan birileri bulunduğu halde bazı kimseleri aracı kılarak hak etmediği bir yere gelmesi dinen caiz değildir. Konunun bazı yönleri şöyledir:

  1. Hakkı olmadığı halde bir şeyi elde etmek. Bu durum, elde edilen şeyin gerçek hak edenine karşı bir zulümdür. Dolayısıyla bir kul hakkıdır.

  2. Hakkı olan bir şeyi, ancak araya adam koymak suretiyle elde etmeye çalışmak. Bu durum caizdir. Çünkü, hak ettiğine inandığı bir şeyi normal yolla elde etmek zor olduğu için, kendi hakkını gücü yeten birilerinin eliyle elde etmeye çalışmaktır. Burada kul hakkı diye bir şey yoktur. Çünkü, liyakat sahibi olduğu halde hak ettiği görevi alamayan kimselere yardımcı olmak ise iltimas/torpil niteliği taşımaz.

  3. Kişi hakkı olmadığı bir işe torpil yaparak girerse kul hakkına girmiş olsa da kazancı haram olmaz. Çünkü bu parayı çalıştığının karşılığı olarak almaktadır. Fakat hak etmediği bir göreve iltimas yoluyla gelip hem de bulunduğu görevin gereklerini yerine getirmeyen veya getiremeyen, kişinin alacağı maaş helal olmaz.

  4. Torpil'in caiz olması için torpil olmaksızın hiç bir şekilde hakkını alamaması ve kendisinin de bunu hak etmiş olması şarttır. Bu şekildeki bir muamelenin adı "torpil" değil "hakkını koruma" olur. Örneğin, aynı puan ve şartlara sahip olan adaylardan birisinin , torpil olmaksızın öğretmen olması mümkün olmadığında (kendi hakkını korumak için) torpil yapması caiz olur.


+ Yorum Gönder