+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İnternet üzerinden, açık arttırmayla mal satmanın hükmü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İnternet üzerinden, açık arttırmayla mal satmanın hükmü nedir?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: İnternet üzerinden, açık arttırmayla mal satmanın hükmü nedir?


  Reklam  Cevap: İnternet üzerinden, açık arttırmayla mal satmanın hükmü nedir?
  İki kişinin üzerinde konuştığu bir konu sonuçlanmadan, üçüncü bir şahsın araya girerek onların işini bozması doğru değildir. Alışverişte de böyledir. Zaman zaman bunların getirdiği sıkıntıları görmekteyiz.
  Bir kardeşimizin almak için anlaşmaya başladığı bir alışveriş olumlu veya olumsuz sonuçlanmadan, aralarına girip o mala talip olmak doğru değildir. Ancak bazı durumlarda açık artırma ile mal satışının caiz olduğunu Peygamberimizin (asm) bir uygulamasında görmekteyiz:
  Fakir olan ve Paygamberimiz (asm)'den bir şeyler isteyen birisine Peygamberimiz evinde olan sergiyi getirmesini istemiş ve onu açık artırma ile satarak bir kısmıyla eve yiyecek almasını, kalanıyla da bir balta alarak çalışmasını istemiştir. (Ebu Davud, Zekat 26; Tirmizi, Büyu 10)
  Resulüllah Efendimiz (asm), açık artırmayı caiz görmüş, bizzat kendisi de bir sahabinin ev eşyasını açık artırma ile satmış, fazla fiyat vereni tercih etmiştir. Ancak malın değerinde fazla miktarda aşağıya indirmeyi de, fazla miktarda yukarıya çıkarmayı da fahiş indirme, fahiş yükseltme olması halinde caiz görmemiş, yapanları hileci olarak ilan buyurmuştur. Bu yüzden Hanefi de açık artırmada yapılan satışlar caiz ve sahih olsa da önceden anlaşma ile fiyat düşürmek,yahut da yükseltmek mekruhluktan kurtulamaz denmiş, dürüstçe bir tutum olarak görülmemiştir. Bu şartlara uymak şartıyla internet üzerinden mal satımı caizdir.
  S.İslamiyet

 3. find
  Devamlı Üye
  açık arttırmayla mal satmanın hükmü CAİZDİR.+ Yorum Gönder