+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kabirlerde kuran okumanın hükmü Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kabirlerde kuran okumanın hükmü


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: kabirlerde kuran okumanın hükmü


  Reklam  Cevap: Kabirlerde Kur'an-ı Kerim okumak caiz midir?

  Kabirleri ziyaret etmek ve yanlarında Kur'an ve duâ okumak sünnettir. Nitekim Resûl-i Ekrem (sav) "Baki" mezarlığına çıktığı zaman bu şekilde yapmıştır.

  Kabristan'da "Yasin-i Şerif" okumak da, sünnetle sabit olmuştur. Nitekim:

  "Her kim kabristana girer de Yasin Sûresi'ni okursa o gün Allah kabirdekilerin azaplarını hafifletir. Okuyana oradakilerin sayısınca sevap verilir." (bk. İbn-i Abidin, Reddü'l Muhtar, İst. 1983, 3/503)


  hadis-i şerifi, bunun delilidir. Yasin Sûresi'ni bilemeyen mükellef; Kur'an-ı Kerim'den Fatiha, Ayete'l-Kürsi ve İhlâs okur. "Ya Rabbi; okuduğumun sevabını filana ve burada yatanlara ulaştır." diye dua eder.

  s.islamiyet

 3. islamyolu
  Emekli
  Allah razı olsun Galus kardeş. Bu tür konular görünce hemen bakıyorum. Çünkü yasin okumaya bidat diyenler var. yasinide bırak Fatiha bile okunmaz diyenler var. Kuran kabir kitabı değil ölüye degil diriye gönderilmiştir diyorlar. Sadece delilleride budur .
  bende böyle bir konu görünce korkuyorum birisi yanlış cevap verirse hemen düzelteyim diye. çok şükür en doğru şekilde vermişin.

  tekrardan Galus kardeş Allah razı olsun. Sünnetlere Bidat diyenleride Allah tez zamanda. Akıllarını başına getirsin. Doğru yolu buldursun.

+ Yorum Gönder