+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden “Ayrılığa kavuşsaydık, Ona kendi acısını tattırırdık" anlamındaki sözün İbn Arabi’ye ait olduğu doğru mudur, doğruysa na Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  “Ayrılığa kavuşsaydık, Ona kendi acısını tattırırdık" anlamındaki sözün İbn Arabi’ye ait olduğu doğru mudur, doğruysa na


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: “Ayrılığa kavuşsaydık, Ona kendi acısını tattırırdık" anlamındaki sözün İbn Arabi’ye ait olduğu doğru mudur, doğr


  Reklam  Cevap: Bu sözün kaynağını bulunamamıştır.

  Bununla beraber, bu sözü şöyle anlayabiliriz:

  “Eğer ayrılık denen yakıcı kavramın mücessem bir şekline, bir timsaline ulaşabilseydik, ona da ayrılığı tattıracaktık. Ta ki, ayrılığın ne kadar acı çektiren bir unsur olduğunu ona da gösterecektik ki, bir daha aşık-maşuk arasına girmenin ne kadar kötü olduğunu anlasın ve bir daha böyle sahnede yer almasın diye..”

  Bu ifadeyi şöyle bir tanzir metoduyla daha iyi anlayabiliriz. Örneğin: “Eğer gücüm yetse, bir gün bu ölüme ölüm acısını tattıracağım ki, ölümün ne demek olduğunu yakından bilip anlasın..”

  Bu gibi ifadeler tahakkuk etmesi mümkün olmamakla beraber, konunun önemini göstermek için seslendirilen mecaz ve temenni kabilinden ifadelerdir. Meşhur şairin şu ifadeleri de buna dahildir:

  “Keşke gençliğim tekrar geri gelseydi de ihtiyarlığın başıma neler getirdiğini şikayet etseydim.”
  SİE


+ Yorum Gönder