+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kaçak sigara alsam günaha girer miyim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kaçak sigara alsam günaha girer miyim?

  Sual: selamün aleyküm...öncelikle herkesin kurabn bayramı mübarek rabbim nice bayramlara eriştirsin arkadaşlar kaçak sigaranın parası pkk ya gidiyormuş kaçak sigara alsam günaha girer miyim?
  şimdiden saolun ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: kaçak sigara alsam günaha girer miyim?


  Reklam  Cevap: ve aleykumusselam,hayırlı bayramlar kardeşim

  -----------------------------  Dinimize göre ticaret ve muamelatla ilgili konularda devletin düzenlemesi esastır. Bu hukuki düzenlemlere vatandaşların riayet etmesi gerekir. Aksi takdırde anarşi ve fitne çıkar.

  Bu itibarla vergisini vermeden kaçak yollarla mal alıp satılması, ticaret yapılması caiz değildir.

  Ayrıca,kaçakçılık yapmak, yâni dış memleketlere kaçak eşya götürüp getirmek, başka yönlerden de sakıncalıdır.

  1. Kaçakçılıkla uğraşan kimsenin işini yürütebilmesi için ilgililere rüşvet vermeye mecbur kalacağına hiç şüphe yoktur. Rüşvet ise haramdır. Veren de mel'ün, alan da mel'undur.

  2. Kaçakçılıkla uğraşan kimsenin mal ve canı tehlikededir. 1950'lerden evvel ve sonra doğu ve güneydoğu hudut illerinde onbinlerce vatandaş kaçakçılık uğrunda büyük servetlerini verdikleri gibi, Suriye, Irak ve İran hudutlarında canlarını da verdiler. Nice cenazeler de mayın tarlalarında havaya uçtu. Servetlerin heder olmaması için kumarı yasaklayan din, elbette daha beter olan kaçakçılığı da yasaklayacaktır.

  3. Kaçakçılık Müslümanlara büyük zarar veriyor, malını, parasını taşraya sevk ettiriyor. Binaenaleyh, kaçakçılık yapmak caiz olmadığı gibi. kaçak malı satın almak da doğru değildir. Ancak satış batıldır da denilemez.
  SİE


+ Yorum Gönder