+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kurban için vekalet nasıl verilir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kurban için vekalet nasıl verilir?


 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Cevap: Kurban için vekalet nasıl verilir?


  Reklam  Cevap: Kurbanı başkasına kestirirken, Allah rızası için bayram kurbanımı kesmeye seni vekil ettim demek ve kalben de niyet etmek gerekir. Eğer kurbanı başkasına aldıracaksa, kurbanı alacak kimse de, başkasına kestirecekse, Bayram kurbanımı almaya, aldırmaya, kesmeye ve kestirmeye seni umumi vekil ettim der. Yahut kısaca, Kurban işimi halletmek için seni vekil ettim demek de yetişir.

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Bir müslüman kurbanını kendisi kesebileceği gibi bir müslümana da kestirebilir. Ancak kendisinin kesmesi daha faziletlidir.

  Kurbanı kestirme konusundaki izin bizzat ifâde edilebileceği gibi, izne delâlet eden söz, fiil ve davranışlar da izin sayılır. Meselâ bir müslüman kurbanlık satın alsa kurban bayramı günü hayvanı yatırıp ayaklarını bağlasa onun emri olmadan bir başkası gelip hayvanı boğazlasa bu kurban için yeterlidir. Başka bir hayvan kesmek gerekmez.


  İki müslüman yanılarak birbirlerinin kurbanlarını kendi adlarına kesmiş olsalar vacibi yerine getirmiş olurlar ve kestiklerini değişmek suretiyle kendi hayvanlarını alırlar. Eğer böyle bir durumu etler yenildikten sonra farkederlerse helâlleşirler.

  Aralarında anlaşmazlık çıkarsa birbirlerine kurbanlıkların değerini öderler. Eğer eyyâm-ı nahr geçmiş ise bu paralan tasadduk ederler. (1)

  Kaynak: 1) Kurban, Saffet KÖSE, Şamil İslam Ansiklopedisi

+ Yorum Gönder