+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kedi Öldürmek caizmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kedi Öldürmek caizmi?

  Sual: Yha istemeden havalı tüfek ile nişan alıyorduk kediyi yanımdaki arkadaşıma gösterdim kediyi korkutmak amacıyla hiç artniyet beslemeden köşede duran kediyi nişan almadan yanından sıyıracak şekilde ateş ettik ve tekrar söylüyorum hiçbir şekilde bunu isteyerek yapmadık günah mıdır ? Günah ise af için ne yapılmalıdır ? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Kedi Öldürmek caizmi?


  Reklam  Cevap: 151- (2242) Bana Abdullah b Mubammed b Esma1 Ed Dubâî riva-yet etti (Dedi ki) Bize Cüveyriye b Esma', Nâfi'den, o da Abduîlah'dan naklen rivayet etti ki: Resûlüllah (SallaUahü Aleyhi ve Sellem)

  «Bir kadın bir kedi sebebiyle azâb o'unmuştur Kediyi ölünceye kadar hapsetmiş ve onun sebebiyle cehenneme girmiştirOnu hapsettiği müddetçe ne doyurmuş, sulamiş, ne de yerin haşerâtmdan yemesine müsaade et-miştir» buyurmuşlar

  Bu hadîsi Buhârî «Kitâbü'J-Enbiyâ»!da tnhric etmiştir Hadîs-i Şerif kedi öldürmenin ve aç susuz kediyi hapsetmenin haram olduğuna delildir Kedi sebebiyle azâb olunan kadının müslüman olup olmadığı ih-tilaflıdır Nevevî: «Hadîsin zahirine göre bu kadın müslümandır Cehenneme girmesi kedi sebebiyledir» diyor KaadiIyâz : «Caiz ki bu kadın kâfirmiş ve küfründen dolayı azâb edilmiştir Kedi sebebiyle ise bu azabın üzerine azâb ziyâde edilmiştir Çünkü bunu kadın hak et-miştir» demektedir Kadının işlediği mâsiyet esas itibariyle küçük gü-nahlardan İse de ısrarla devam ettiği için büyük günah olmuştur Kadı-nın ebedî cehennemde kalacağını gösteren bir delil yoktur Hadîs-i şerif hayvanın nafakası sahibine vâcib olduğuna delildir

  Kedilerle diğer hayvanları öldürmek farklı değildir

  Hiçbir hayvana eziyet, işkence etmek, suda boğarak veya ateşte yakarak öldürmek caiz değildir Hayvana işkence etmek, gayrimüslim vatandaşa işkence etmekten daha büyük günahtır Gayrimüslim vatandaşa eziyet etmek de Müslümana eziyet etmekten daha büyük günahtır (Dürr-ül muhtar)

  Maksatsız olarak bir hayvanı öldürmek caiz değildir Ahirette (Onu niçin öldürdün?) diye sorguya çekilecektir Hayvanları birbiri ile dövüştürmek de caiz değildir Hayvanların hakkına riayet etmeli, onlara acımalıdır Hadis-i şerifte, (Merhamet et ki, merhamet olunasın!) buyuruldu (Şir’a)

  Zararlı hayvanları öldürmek caiz olduğu gibi, sansar, porsuk gibi hayvanları derisi ve kürkü için, geyik, ceylan gibi hayvanları eti için öldürmek de caizdir Domuz hariç, eti yenmeyen çeşitli hayvanları para karşılığı gayrimüslimlere ihraç etmek de caizdir (Şerh-i Nikaye)

  Zararsız hayvanları öldürmek caiz değildir Zararlıları da eziyetsiz öldürmek caizdir (Berika)

  eğer böyle birşey yapmış iseniz tövbe ediniz


 3. Muhammed_Enes
  محمد أنس
  Menkıbe tarzında Peygamber Efendimizin (asm) "Müezza" adında bir kedisinden söz edilmektedir. Ve sizlerde bilirsiniz ki, Abdurrahman bin sahr en çok hadisi şerif rivayet eden meşhur sahabe, kedileri çok sevdiği için ve kediyle ilgili bir kıssası olduğu için lakabı "Ebu hureyre" olmustur. Yani Kedilerin babası..
  İnşaAllah Samimi bir şekilde tevbe edersiniz. Rabb'im günahınızı affeylesin. İnşaAllah bundan dolayı hesaba çekilmezsiniz kardeşim.

 4. Misafir
  Kedinin yemini suyunu sevgisini veriyorsun ve ölüyo bu caizdir ama eziyet cektirmek günahtır

 5. Misafir
  Allahin belasi Allah topunuzun belasini
  versin korkutmak icinmismis ne diye korkutuyosun zavalli hayvani.Allah onlar benim dilsiz kullarim demistir,umarim cehennemde cayir cayir yanarsiniz.

+ Yorum Gönder
kedi öldürmek günah mı,  kedi oldurmek gunahmi,  kedi öldürmek,  kedi öldürmek günahmı,  kedi oldurmek gunahmidir,  kedi öldürmek günah mıdır,  kedi oldurmek gunah mı