+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Anne Adayı Bebeğinin Karnında Öldüğünü Anlayabilirmi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Anne Adayı Bebeğinin Karnında Öldüğünü Anlayabilirmi ?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Anne Adayı Bebeğinin Karnında Öldüğünü Anlayabilirmi ?


  Reklam  Cevap:
  anne karnında bebek ölümü nasıl anlaşılır?

  Annenin normalde düzenli olarak bebeğin hareketlerini izlemesi gerekir. Bebeğin hareketlerini hissetmesinden 2-3 saat içinde hemen doktora başvurması gerekir. Toplumda anne karnında ölen bebekler için “Az kalsın bebeği zehirleyecekmiş” ifadesi yanlış. Kocatepe’ye göre “ölü bir bebeğin anneyi zehirleyebilmesi için anne karnında haftalarca durması lazım ki bu da çok zor. Çünkü bebek anne karnında öldüğü andan itibaren vücut onu atmak isteyecek ve anneye bir şekilde sinyaller verecektir. Ayrıca ölümlerin yüzde 90’ı annenin hayatını hiç tehlikeye sokmadan kendiliğinden atılır”.

  hamile bir kadın

  neler yapmalı?

  Her şeyden önce yaşam şekline son derece dikkat etmesi lazım. Herhangi bir ilaç kullanacağı zaman mutlaka doktoruna danışmalı. Sigara ve alkol kullanması kesinlikle sakıncalı olduğu gibi sigara içilen ortamdan da uzak durması gerekiyor. Bütün gebeliklerde ideali 10-12 kilo almaktır. Az kilo alımı bebekte gelişme geriliği ve erken doğuma sebep olabilir. Bunun için de son derece düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermeli. 4 ana ve 2 ara öğünden oluşan bol sıvı ağırlıklı bir yeme düzeni oluşturmalı. Protein kaynakları olan sebze-meyveleri ve kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünleri dengeli bir şekilde tüketilmeli. Hazır yiyeceklerden uzak durmalı, çok pişmiş et ile balık tüketimini de artırmalı. Günde 1-2 adet açık çay içebilirler. Ayrıca doktorunun tavsiye ettiği vitamin ve kan haplarını da hiç aksatmadan kullanması önemli. Egzersizin ayrı bir önem taşıdığı bu dönemde doktorlar hafif tempolu yürüyüş ve yüzme tavsiye ediyor. Bunlar dışında ağır kaldırmaması, yorulmaması ve strese girmemesi de alınacak birkaç basit önlem arasında.


+ Yorum Gönder
anne adayı bebeğin karnında öldüğünü anlayabilir mi