+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Karnı Ağrıyan Çocuklar İçin Evde Neler Yapılabilir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Karnı Ağrıyan Çocuklar İçin Evde Neler Yapılabilir ?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Karnı Ağrıyan Çocuklar İçin Evde Neler Yapılabilir ?


  Reklam  Cevap: Çocukların bir şey yapmak istemedikleri zamanlarda akıllarına ilk gelen bahanenin karın ağrısı olduğunu kaydeden uzmanlar; `Karın ağrısı bir hastalık olmaktan çok, bir çok farklı hastalığın bir belirtisidir. Çocuğun eğer karnı ağrıyorsa yapılması gereken en önemli şey ağrı kesici vermemektir. Çünkü karnı ağrıyor diye ağrı kesici verilirse durum maskelenmiş olur ve tanıda geç kalınmış olur. Bu hata ne yazık ki sık sık yapılmaktadır.` uyarısında bulunuyor.

  Çocuklarda çok sık rastlanan ve kronik ağrı olarak düşünebileceğimiz ağrıları şu şekilde özetleyebiliriz: Sindirim sistemi ile ilgili olan kronik ağrılar en önemli olanlarıdır. Mide ile ilgili olan gastrit, ülser gibi durumlar tedavi edilmedikçe karın ağrısı başta olmak üzere gastrointestinal sistem şikayetleri devam eder. Bu hastalarda cerrahi bir şey düşünülmüyorsa çocuk gastroenteroloğuyla temasa geçilip endoskopi yapılarak midesinde ülser var mı yok mu ona bakılmalıdır. Ülsere neden olan Helikobacter pylori denilen mikroorganizmanın olup olmadığı incelenir; eğer varsa ona göre medikal tedaviye geçilmelidir. Gastroenterit durumunda ishal ve kusma yanında karın ağrısı şikayetleri olabilir. Bu durumun tam aksi konstipasyon denen kaka yapma zorluğu ve kaka yapamama problemleri, bağırsakların iyi çalışmaması, durumlarında da uzun süren karın ağrıları olabilmektedir.

  Karnı ağrıyan çocuğun kendini iyi hissettiği pozisyonda yatıp dinlenmesine izin verin. Yedirmeye çalışmayın. Eğer alabiliyorsa, az az sıvı almasını sağlayın. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç vermeyin.


+ Yorum Gönder