+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Çocuk Felcinden Nasıl Korunuz ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Çocuk Felcinden Nasıl Korunuz ?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Çocuk Felcinden Nasıl Korunuz ?


  Reklam  Cevap: Özel bir virüsle oluşan akut, ateşli ve sakatlıklara (felçlere) yol açan, insan gücü ve ekonomik kayıplara neden olan önemli bir hastalıktır. Dünyanın hemen hemen her tarafında görülmektedir. Çocuk felci genellikle tek tek ya da yerleşik olarak bulunur. Uygun ortam bulduğun da salgınlar yapar. Hastalığa yer yaştaki insanlar duyarlıdır. Ancak genel de çocuklar da görülür. Hastalığın görülmesin de su ve besin sağlığının çok büyük etkisi vardır. Kırsal bölgeler de yaz ve sonbaharda sık görülür. Ülkemiz de de son yıllarda kampanyalar şeklinde yapınla aşı çalışmaları sonucu bağışıklık oranı yükselmiştir. Hastalığın kaynağı insanlardır. Bulaşmada portör durumunda ya da gizli ve hastalığı belirtisiz geçiren çocuklar çok önemlidir.
  Çocuk Felci Nasıl Bulaşır ?
  Hasta insanların ağız ve boğaz salgılarıyla, damlacıklarla doğrudan, solunum yoluyla, dışkıyla atılan mikroorganizmaların su ve besinlerle, dolaylı olarak sindirim yoluyla bulaşır. Slagınlar daha çok su ve besinlerle oluşmaktadır .Çocuk felci (polliomyelit) kuluçka süresi 4 – 35 gün arasında değişmektedir.
  Çocuk Felcinden Nasıl Korunulur ?
  • Düzeli aşı uygulaması.
  • Su ve besin sağlığının sağlanması
  • Hastalık bildiriminde bulunmak
  • Portör araştırması yapılarak
  • Sağlık eğitimi çalışması yapılmalıdır. Aşı uygulaması, bulaşma ve korunma yoları ile ilgili özellikle anneler bilgilendirilmelidir.


+ Yorum Gönder