+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Zilhicce ayının kurban bayramı dışındaki önemi nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Zilhicce ayının kurban bayramı dışındaki önemi nedir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Zilhicce ayının kurban bayramı dışındaki önemi nedir?


  Reklam  Cevap: Allah’u Azze ve Celle bu günlerle alakalı kerim kitabında şöyle buyurmakt adır:

  وَالْفَجْرِ وَلَيَالٍ عَشْرٍ “ Fecre ve on geceye yemin olsun ki “ FECR: 1,2.AY.


  { İbni Abbas’tan gelen bir rivayet’te o şöyle dedi: Allah Resulü s.a.v - Zilhicce’nin on gününü kastedere k - şöyle buyurdula r : “ İçinde bulunduğunuz şu günlerdeki Salih amelden Allah katında daha sevimli – Salih amelin bulunacağı – başka günler yoktur. Sahabiler:

  — Ya Rasülullah! Allah yolunda cihad da mı? Diye sordular. Rasülullah:

  — Evet, Allah yolunda cihad da. Meğerki bir adam nefsiyle ve malıyla cihada çıkıp da kendisine ait mal ve nefisten hiçbir şeyi geri getirmez olursa, işte bu başka “ BUHARİ: 2.C. 928. S İBNİ MACE: 4.C.1727. N EBU DAVUD: 3.C.2438. N

  BU GÜNLERDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
  Müslümanın zilhicce ayının bu ilk on gününü idrak ettiğinde dikkat edeceği hususlard an birisi, eğer kurban kesecek ise kendi bedeninde n her hangi bir şeye dokunmaya caktır.
  Yani, kurban kesmeye niyetlene n bir kimse zilhicce ayının bu on gününde ne saç tıraşı olabilir, ne etek tıraşı olabilir, ne koltuk altı tıraşı olabilir ve ne de tırnaklarını kesebilir .
  { Ümmü Seleme r.a’dan. Peygamber s.a.v şöyle buyurdu : “ Sizden herhangi biriniz kurban kesmek isterse, zilhiccen in onu girdikten sonra – kurbanını kesene kadar – kendi bedeninde n ne kılına ve ne de tırnağına dokunmasın. – yani kesmesin - “MÜSLİM: 6.C.1977. N İBNİ MACE: 8.C.3149. N TİRMİZİ: 3.C.1561. N NESEİ: 7.C.4339. N EBU DAVUD: 3.C.2791. N
  Akıllı bir Müslüman bu gibi günleri fırsat bilip, her şeyden önce günahlarına tövbe eden birisi olmalıdır.

  Bununla beraber, Allah’a takdim ettiği ibadetler ine biraz daha ihtimam gösterip ve kıldığı farz ve nafile namazların ardından tekbir, tehlil ve tahmid getirmeli dir.

  { İbni Ömer r.a şöyle buyurmuşlardır : “ İçerisinde Salih amelin daha efdal ve Allah’a daha sevimli olduğu bu on gün dışında bu on gün gibi başka bir gün yoktur. Dolayısıyla bu günlerde çokça tehlil ve tekbir getirip Allah’a şükrediniz.” AHMED:


  { İbni Ömer ile Ebu Hureyre, bu on günler içinde çarşıya çıkarlar, yüksek sesle tekbir getirirle rdi; bunları işiten insanlar da onların tekbirler ine uyarak yüksek sesle tekbir getirirlerdi. BUHARİ: 2.C.927.S

  {İbni Mesud r.a’dan. O teşrik günlerinde şöyle tekbir getiriyor du: Allahu Ekber, Allahu Ekber, Lailahe İllallahu Vallahu Ekber, Allahu Ekber Velillahi lhamd. İBNİ EBİ ŞEYBE : 2.73.74 BEYHAKİ : 3. 315 ALBANİ. EL-İRVA : 3. 125


 3. @hmet
  Üye
  Zilhicce ayinin ilk on (10) gunu yaklasti,
  fazileti sevabi coktur iyi degerlendirelim

 4. @hmet
  Üye
  Zilhicce ayinin ilk on (10) gunu yaklasti,
  fazileti sevabi coktur iyi degerlendirelim

+ Yorum Gönder