+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Gayri müslim bir ülkede avukatlık yapmanın hükmü nedir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gayri müslim bir ülkede avukatlık yapmanın hükmü nedir


 2. Yakut
  mumine.com

  Cevap: Gayri müslim bir ülkede avukatlık yapmanın hükmü nedir


  Reklam  Cevap: Avukatlık, hakimlik ve savcılık gibi meslekleri icra eden kişiler, takibini üstlendikleri davalarda muhakeme, bilgi ve birikimlerini ortaya koyarak fikrî mesai; davanın takibi için de (kısmen) fizikî ve maddî emek sarf etmektedirler. Avukatların aldıkları ücret de harcanan bu mesai ve emeğin karşılığıdır. Dolayısıyla, üstlendikleri davalarda dinen meşrû olmayan hususları savunmadıkları, hak, adâlet ve nesafet ilkelerine bağlı kaldıkları sürece, avukatların aldıkları ücret helâldir.

  Fakat dinen meşru olmayan veya hak, adalet ve nesafet ilkeleriyle bağdaşmayan hususları savunmaları durumunda, işlenen günaha ortak oldukları gibi, bunun karşılığında alacakları ücret de dinen şaibeli hale gelir.

  Bu itibarla, dinen ve ahlaken yanlış işlerle uğraşan kimselere ücret karşılığında yardımcı olunması, davalarına girilmesi, onları hukuk çerçevesi içinde hukukun tanıdığı imkânlar dâhilinde savunmanız doğru değildir, günahtır.

 3. islamyolu
  Emekli
  bu ülkede avukat olmuşsan yandın . çoğu şey islam şeriatına Zıt şekilde işliyor. Bir hoca islam üzerine Bir fetva veriyor. ve bu anayasaya aykırı çıkıyor içeri atıyorlar. vay o hakimlere vay o avukatlara.

+ Yorum Gönder