+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bir koca eşine, benden habersiz dışarı çıkarsan benden boşsun diye bir şart koşarsa? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir koca eşine, benden habersiz dışarı çıkarsan benden boşsun diye bir şart koşarsa?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Bir koca eşine, benden habersiz dışarı çıkarsan benden boşsun diye bir şart koşarsa?


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşimiz;  Bu sözü söyleyen kişinin şartını geri alması söz konusu olamaz.

  Kişinin "şart olsun" sözünün hükmü, kullanılış amacına ve örfe göre değerlendirilir. Bu ifade bazı yörelerde yemin, bazı yörelerde boşama amacıyla kullanılmaktadır.

  Buna göre;

  1. Sözünü ettiğiniz kişi, eşine "benden habersiz dışarı çıkarsan benden boşsun" sözüyle boşama kastetmişse, şartın bağlandığı eylemi yaptığında eşi bir talakla boş olmuş olur. Bu durumda iddet içerisinde yeni bir nikâha gerek olmaksızın, iddet bittikten sonra ise yeni bir nikâhla evlilik geriye kalan iki nikâh bağıyla sürdürebilir.

  Adet gören kadının iddeti, üç defa adet görüp temizlenmesidir. Hamile kadının iddeti, doğum yapıncaya kadar devam eder. Adetten kesilmiş kadının iddeti ise boşandığı tarihten itibaren üç aydır.

  2. Bu sözü söyleyen kişi, bu sözüyle yemin kastetmişse, bundan dolayı boşama meydana gelmez. Şartın bağlandığı eylem yapıldığında yemin bozulmuş olacağınızdan yemin keffareti ödemesi gerekir.

  Yemin keffareti, 10 fakire birer fıtra miktarı veya bir fakire, 10 ayrı günde her gün birer fıtra miktarı para vermektir. Buna gücü yetmeyen fakir kimsenin ise, ara vermeden üç gün oruç tutması gerekir.

  3. Bu tür ailevi meselerin karşılıklı konuşarak şifahi görüşülmesinin daha yararlı olacağı kanaatindeyiz. Bu itibarla, bu sözü söyleyen kişinin bağlı bulunduğu il/ilçe müftülüklerine giderek şifahi görüşmesi uygun olur.  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet+ Yorum Gönder