+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kötü arkadaştan sakın Onunla tanınacağından şüphen olmasın hadisini nasıl anlamalıyız Kötü arkadaşlarımızı nasıl Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kötü arkadaştan sakın Onunla tanınacağından şüphen olmasın hadisini nasıl anlamalıyız Kötü arkadaşlarımızı nasıl


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: "Kötü arkadaştan sakın! Onunla tanınacağından şüphen olmasın." hadisini nasıl anlamalıyız? Kötü arkadaşlarımızı n


  Reklam  Cevap: Burada bir kısım dostlar dostluklar vardır, uğrunda olmayacak fedakârlıklar, işler yapılır. Ama öbür dünyada pişmanlıklar getirir. Hadisi şerifte hayır yolunda, Allah'ın rızasını düşünmeyen arkadaşlık ve dostlukların öbür dünyadaki faydasız, acı pişmanlığına dikkat çekilmektedir.

  Ebû Musa (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
  "İyi arkadaşla kötü arkadaşın misâli, misk taşıyanla körük çeken insanlar gibidir. Misk sahibi ya sana kokusundan verir veya sen ondan satın alırsın. Körük çekene gelince ya elbiseni yakar yahut da sen onun pis kokusunu alırsın." [Buhârî, Büyû 38; Zebâih 31; Müslim, Birr 146, (2628)]
  Sadedinde olduğumuz hadiste Resulullah (asm) iyi arkadaşı misk satıcısına benzetir, çünkü ondan dünyevî veya uhrevî bir faide, bir nur bulaşacaktır. Hadis böyleleriyle arkadaşlığa teşvik ettiği gibi uzaktan yakından dünyevî veya uhrevî bir zarar dokunacak kimselerle de arkadaşlık etmemeyi emretmiş olmaktadır. Ancak Allah rızası için bir şeyler anlatmak için başkası ile arkadaşlık kurulması caiz olsa da o arkadaşın vereceği şerden emin olmak için dikkatli olmak gerekir.

  SİE

  GENİŞ BİLGİ: Arkadaş seçiminde dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

+ Yorum Gönder