+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yeni Doğan Bebeğin Kulağına Ezan ve Kamet Ne Zaman Nasıl Okunur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yeni Doğan Bebeğin Kulağına Ezan ve Kamet Ne Zaman Nasıl Okunur?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Yeni Doğan Bebeğin Kulağına Ezan ve Kamet Ne Zaman Nasıl Okunur?


  Reklam  Cevap: Hz. Ebu Rafi anlatıyor: "Hz. Hasan (ra) dünyaya geldi zaman Hz. Peygamber (a.s.m)'in onun kulağına ezan okuduğunu gördüm." (Ebu Davud, Edep, 107; Tirmizî, Edahî,16; Ahmet b. Hanbel, VI/9,291).

  Hz. Peygamber (a.s.m)'in doğan çocuğun sağ kulağına ezanı, sol kulağına da kametin okunmasını tavsiye ettiğine dair rivayetler de vardır. (bk. Gazalî, İhya, II/55; Zeynu'l-Irakî, Tahricu Ahadisi'l-İhya, İhya ile birlikte).

  Çocuk dünyaya geldikten sonra ilk fırsatta dinî bilgisi olan kimse çağrılır, çocuk kucağına verilir. Sağ kulağına ezan, sol kulağına da kamet okunur. Sonra da şöyle dua etmesi sağlanır;

  "Allah'ım, bu yavruyu İslâm fidanlığında biten güzel bir fidan olarak büyüt, İslâmî hayatta ebedî ve sabit kıl."

  Bu sıralarda çocuğuna bakan ana-baba, İbrahim Aleyhisselâm'ın oğulları İsmail ve İshak'a bakarken okuduğu şu duayı okurlar:

  "Elhamdülillahillezî vehebe lî ale'l-kiberi İsmâile ve ishak. İnne Rabbî lesemîu'd-duâ."

  "Bana bu evladı ihsan eden Allah'a hamd eder, minnet ve şükranlarımı takdim ederim..." (İbrahim, 24/39)


+ Yorum Gönder
bebeğin kulağına ezan nasıl okunur,  kulağa ezan nasıl okunur,  yeni doğan bebeğe ezan nasıl okunur,  yeni doğan bebeğin kulağına ezan nasıl okunur,  çocuğun kulağına ezan nasıl okunur,  yeni doğan bebeğe ezan ne zaman okunur,  bebeğin kulağına ezan ne zaman okunur