+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Rimel sürmek (yani sadece kirpiklerin boyanmış olması) abdeste mani midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Rimel sürmek (yani sadece kirpiklerin boyanmış olması) abdeste mani midir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Rimel sürmek (yani sadece kirpiklerin boyanmış olması) abdeste mani midir?


  Reklam  Cevap: Makyaj sürüldükten sonra namaz kılınıp kılınmayacağı hususunda iki noktaya dikkat etmek gerekiyor.

  Birisi, makyajda kullanılan malzemede ve kozmetikte pis ve zararlı bir madde bulunmamalı, abdest alırken suyu altına geçirmelidir. Şayet içinde pis madde var ve altına suyu geçirmiyorsa, bu halde iken namaz kılınmaz, bir an önce giderilmelidir.

  İkinci nokta ise, kadın makyaj yapıyorsa, bunu kocasından ve emin olduğu mahremlerinden (oğlu, babası ve kardeşi gibi) başkasına göstermemelidir. Yabancı erkeklere o şekilde görünmesi ve dışarı çıkması insanı günaha iter.

  Oje ise, namazdan önce abdestle alakalıdır. Bilindiği üzere, abdestin sahih olabilmesi için suyun abdest azalarının dış kısmına temas etmesi gerekir. Eğer abdest azalarına sürülen madde suyun temasına engel oluyorsa abdest sahih olmaz. Oje tırnağa bütünüyle sürüldüğünden suyun alta geçmesine engel olmaktadır. Meselâ mumun abdeste engel olduğu fıkıh kitaplarımızda açıkça belirtilmektedir. Mumu gidermeden nasıl abdest olmazsa, ojeyi gidermeden de abdest olmuyor.

  Mehmed Paksu
  Aileye Özel Fetvalar


+ Yorum Gönder
rimel abdeste engel mi,  rimel sürmek abdeste engel mi,  rimel sürmek günah mı,  rimel abdeste mani mi,  rimel abdeste mani midir,  rimel abdeste engel midir,  rimel abdeste engel olur mu