Konusunu Oylayın.: Evde muhabbet kuşu beslemek caiz midir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Evde muhabbet kuşu beslemek caiz midir?
 1. 15.Ekim.2011, 08:27
  1
  Misafir

  Evde muhabbet kuşu beslemek caiz midir?


  Evde muhabbet kuşu beslemek caiz midir? Mumsema Evde çok şirin bir muhabbet kuşum var. Acaba evde muhabbet kuşu beslemek caiz midir? Dinen bir sakıncası var mıdır?


 2. 15.Ekim.2011, 08:27
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Evde çok şirin bir muhabbet kuşum var. Acaba evde muhabbet kuşu beslemek caiz midir? Dinen bir sakıncası var mıdır?

 3. 22.Kasım.2013, 19:30
  2
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ocak.2007
  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 9,440
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 102

  Cevap: Evde muhabbet kuşu beslemek caiz midir?
  Değerli kardeşimiz İmam-ı Birgivî Hazretleri, kafeste kuş hapsedip, onunla eğlenmeyi günahlardan saymış, âfâtlar arasında zikretmiştir.

  Ancak, sâdece kafeste yaşayabilen, kafes dışında yaşama alışkanlığı bulunmayan dar sahalı kuşların kafeste beslenip bakılmasında mahzur görmemiştir.

  Belli başlı bir fayda elde etmek için beslenen kuşlarda da mahzur olmadığı izah edilmiştir. Av avlamak için beslenen kuş gibi. Bâzılarının bir hastalık hâline getirerek besledikleri güvercinler ise, faydasız bir işle iştigalden başka bir şey olmadığından mekruh sayılmıştır. Hattâ, bâzı eserlerde sâdece eğlence olsun için güvercin besleyip, kuşla oynamanın fakirliğe sebep olacağı da kaydedilmiştir. 4. 22.Kasım.2013, 19:30
  2
  Moderatör  Değerli kardeşimiz İmam-ı Birgivî Hazretleri, kafeste kuş hapsedip, onunla eğlenmeyi günahlardan saymış, âfâtlar arasında zikretmiştir.

  Ancak, sâdece kafeste yaşayabilen, kafes dışında yaşama alışkanlığı bulunmayan dar sahalı kuşların kafeste beslenip bakılmasında mahzur görmemiştir.

  Belli başlı bir fayda elde etmek için beslenen kuşlarda da mahzur olmadığı izah edilmiştir. Av avlamak için beslenen kuş gibi. Bâzılarının bir hastalık hâline getirerek besledikleri güvercinler ise, faydasız bir işle iştigalden başka bir şey olmadığından mekruh sayılmıştır. Hattâ, bâzı eserlerde sâdece eğlence olsun için güvercin besleyip, kuşla oynamanın fakirliğe sebep olacağı da kaydedilmiştir.

+ Yorum Gönder