+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Oyuncak bebekler caiz mi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Oyuncak bebekler caiz mi ?

  Sual: Cocuklarimiz resim ciziyorlar, insan, hayvan veya bitki. Onlara nasil anlatabiliriz insan resimlerini cizmelerinin yanlis oldugunu ? Yada bebeklerle oynayan kiz cocuklarina artik bebeklerle oynamayin mi diyelim ? Cocuk odasinda bulunan bir halida prenses resmi var, o odaya melekler girmez mi ? Sonucta ehemniyeti olmayan, üzerine basilan bir hali bu, yani tapmiyoruz. Oyuncaklari ve duvarda asilan örümcek adam resimlerini kaldiralim mi ? Cocouklar bunu nasil anlar ki ? Ne yapmaliyiz ? Peygamber efendimiz zamaninda cocuklar neyle oynuyorlardi ? Bebeklerle degil mi ? ? 2. Mürid74
  Devamlı Üye

  Cevap: oyuncak bebekler caiz mi ?


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşimiz;
  Cansıza âit resimlerin mahzursuz olduğu bilinen bir hakikattir. Ancak canlıya âit resimler, oyuncak bebekleri, bahsedilen kurt, kuş resimleri çocukların oynamaları için olursa câiz olduğu kitaplarımızdaki kayıtlardan anlaşılmaktadır. Peygamberimizin bizzat bir tatbikatından verilen örnek de bunun câiz olduğunu göstermektedir.

  Nitekim Resûl-i Ekrem Hazretleri bir ağaç atla oynayan kız çocuğunu görünce menetmemiş, oynamasına müsaade vermiştir. Bunun gibi delilleri toplamış olan fakihler, çocuk oyuncaklarının cevazına kani olmuşlar, alıp satmanın haram olmadığı hükmünü istihrac etmişlerdir. Bu mevzuda bilgi veren Mısır Müftüsü Haseneyn Mahluf, (Şer’î Fetvalar) kıtabında özetle şöyle demiştir:

  — İmam-ı Ebû Bekir bin Arabî, İmam-ı Nevevi, İmam-ı Kastalânî ve diğerleri cisimli resimler edinmenin haram olmasında ulemanın ittifakını nakletmişlerdir. Yalnız bunlardan çocuk oyuncaklarını istisna etmişlerdir. Mücessem olsa bile Şâri, çocuk oyuncaklarına müsaade etmiştir. Bu oyuncaklar ister çamurdan, ister kumaştan, ister helvadan, ister pamuk ve odundan olsun farketmez, deve, at gibi oyuncak da olsa hepsi câizdir, demişlerdir.

  Ahmed ŞAHİN

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder