+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kıyametin kopması ne kadar sürecektir? Sura birinci üfürüş ile ikinci üfürüş arasındaki zaman ne kadardır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kıyametin kopması ne kadar sürecektir? Sura birinci üfürüş ile ikinci üfürüş arasındaki zaman ne kadardır?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Kıyametin kopması ne kadar sürecektir? Sura birinci üfürüş ile ikinci üfürüş arasındaki zaman ne kadardır?


  Reklam  Cevap: Kıyamet kopmaya başlayınca dünya günü diye bir şey kalmaz. Dünya güneş, ay ve yıldızlar bomba gibi patlar. Kıyametin kopması bir süre devam edecektir. Ancak bunu binlerce yıl olarak değil bir müddet olarak değerlendirmek gerekir.
  Ebu Hüreyre'den rivayetle Peygamberimiz bu konuda şöyle buyurmuşlardır:
  «İki Üfürme Arası Kırk...dır.»
  Bunun üzerine Ebû Hüreyre (R.A.)den soruldu :
  — Kırk gün müdür?
  — Bilmiyorum, dedi.
  — Kırk yıl mıdır?
  — Bilmiyorum, dedi.
  — Kırk ay mıdır?
  — Bilmiyorum, dedi.
  «Artık insanın her yanı çürüyüp ufalanacak, ancak kuyruk sokumundaki (küçücük bilyamsı) kemik çürümeyecektir. İnsanlar o kemikten oluşup meydana gelecek.» (Müsned, II, 322; Buharî/tefsîr: 3/39, 1/78- Müslim/fiten: 141)
  Kıyametin kopacağı ânında, kıyametin dehşetlerini görmemek için, bir eser-i rahmet olarak, ehl-i îmanın ruhları daha evvel kabzedilecek, kıyamet kâfirlerin başına kopacaktır.
  "Kıyamet müminlerin başına kopmaz. Cenab-ı Allah kıyametin kopacağına yakın bir zamanda, bir rüzgar gönderir. O rüzgarın dalgalanmasıyla, imanı olan hiç bir mümin kalmayacak, ruhunu teslim edecektir. Allah onlara rahmet eylesin." (Şerhüs-Sünne 15/90, Müsned-ül Firdevs 5/88, El-Metalibül Aliye hadis no: 4582 (İmamı Busiri hadisin sıhhatine hükmetmiş); Kenzül Ummal 15/229; Şuab-ı İman Beyhaki 2/191; Mu'cemut-Taberani El-Kebir 3/3037)

+ Yorum Gönder