+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kısa surelerin okunuş sırası hakkındaki sorumu cevaplarmısınız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kısa surelerin okunuş sırası hakkındaki sorumu cevaplarmısınız?

  Sual: selamün aleyküm! kısa surelerin okunuş sırasını daha önce sitenizden öğrenmiştim. ikinci rekatta okunan ayet ve sureler, birinci rekatta okunan ayet ve surelerden sonra gelmeli ve biraz kısa olmalıymış diye duydum. sorum şu; hiçbir zaman önce kısa sora uzun okunamazmı okunursa hükmü nedir? birde arada birkaç sure atlanıp başka sureye geçilirmi? bir tv proğramında namaz kılmayı gösterirken İnşirah suresini ikincidede İhlası okudu. bunun gibi namaz ve abdest konularını bildiğimi sanıyordum fakat bilmdeiğim çok şey varmış ve öğrenmek için elimden geleni yapıyorum sizde bana yardımcı olursanız çok memnun kalırım. kurslarada katılamıyorum. ? 2. EarthQuake®
  Yolcu

  Cevap: kısa surelerin okunuş sırası hakkındaki sorumu cevaplarmısınız?


  Reklam  Cevap:
  selamün aleyküm! kısa surelerin okunuş sırasını daha önce sitenizden öğrenmiştim. ikinci rekatta okunan ayet ve sureler, birinci rekatta okunan ayet ve surelerden sonra gelmeli ve biraz kısa olmalıymış diye duydum. sorum şu; hiçbir zaman önce kısa sora uzun okunamazmı okunursa hükmü nedir? birde arada birkaç sure atlanıp başka sureye geçilirmi? bir tv proğramında namaz kılmayı gösterirken İnşirah suresini ikincidede İhlası okudu. bunun gibi namaz ve abdest konularını bildiğimi sanıyordum fakat bilmdeiğim çok şey varmış ve öğrenmek için elimden geleni yapıyorum sizde bana yardımcı olursanız çok memnun kalırım. kurslarada katılamıyorum.

  Ve aleykümüsselam kardeşim. Doğru duymuşsunuz.
  Hanefi mezhebine göre Fatiha'dan sonra bir sure okumak vaciptir. Okunmadığı takdirde sehiv secdesi gerekir.

  Sure sıralaması hususuna gelince;
  • Surelerin Kur'andaki sıralamasına uyulmalı (ikinci rekatte okunan, ilk rekattekinden sonra gelmeli)

  Örnek:
  1. Fil 2. Kureyş veya 1. Maun 2. Kevser gibi
  Kısa surelerin Kur'andaki sırası
  Asr-Hümeze-Fil-Kureyş-Maun-Kevser-Kafirun-Nasr-Tebbet-İhlas-Felak-Nas

  • İlk rekatteki sure ikincisinden daha uzun olmalı (mümkünse iki katı kadar)

  Örnek:
  1. Tekasür (8 ayet) 2. Asr (3 ayet) veya
  1. Maun (7 ayet) 2. İhlas (4 ayet)

  • Birkaç sureyi atlayıp ikinci rekatte başka sureyi okuyabilirsiniz. Ancak 1. ve 2. rekatte okuduğunuz surelerin arasında en az iki sure olsun.  Sünnete uygun okuma şekli böyledir. Kasten uyulmazsa mekruh olur.
  Mümkün mertebe bunlara dikkat ederek namazı eda etmeliyiz. Selametle.


 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  İkinci rek'atta, ilk rek'atta okuduğu sûre ve âyetin üstündeki sûre ve âyeti okumak namazı bozmaz, ancak mekruhtur. Aynı şekilde birinci ve ikinci rek'atta okuduğu iki sûre arasını, sadece bir sûre ile ayırmak da mekruhtur. Meselâ birinci rek'atta Fîl sûresini, ikinci rek'atte de Mâûn sûresini okumak gibi. Arada Îlâf sûresi atlanmıştır. Kerahetten kurtulmak için, arada en az iki sûre bırakmalıdır.

  Namazların Fatiha sûresinden sonra, bir mikdar daha Kur'ân okunması gereken rekâtlarında tam bir sûre okunması daha faziletlidir. Bununla beraber bir sûrenin bir kısmı bir rekâtta, diğer kısmı da öteki rekâtta okunabilir, bunda kerahet yoktur.

  Namazın bir rekâtinde bir sûrenin sonunu, diğer rekâtinde de başka bir sûrenin sonunu okumak, sahih olan görüşe göre mekruh değildir.

  Namazın bir rekâtinde bir sûrenin başından veya ortasından, diğer rekâtinde de başka bir sûrenin başından veya sonundan okumakta veya kısa bir sûre okumakta kerahet yoktur. Fakat iyisi, bir zaruret olmadıkça böyle okumamaktır.

  Namazın bir rekâtında bir sûre, diğer rekâtında da arada iki veya daha ziyade bulunmak üzere aşağıya doğru başka bir sûre okunması mekruh değildir. Fakat arada bir sûrenin bulunması mekruhtur. Ancak terk edilen bu sûre, önce okunan sûreden en az üç âyet mikdarı uzun bulunuyorsa mekruh olmaz.

  Namazda bir sûrenin bir âyetinden arada en az iki âyet bulunmak üzere diğer âyetine geçmek mekruh değildir. Fakat iyisi, bir zaruret olmadıkça geçmemektir.

  Bir rekâtta iki sûreyi toplayarak okumakda kerahet yoktur. Ancak arada bir veya birkaç sûre bırakılmış olursa mekruh olur. Bununla beraber farz namazlarda böyle iki sûrenin bir rekâtta toplanmaması daha iyidir.

  Zaruret olmadıkça, bir rekâtta bir âyetten diğer âyete geçmek mekruhtur. Aralarında üç âyet dahi bulunsa böyledir. Eğer yanılarak böyle bir geçiş yapılmış olur da sonra hatırlanırsa, bu âyetler sıraları üzere yeniden okunur.

  Namazda Kur'ân okunurken bir âyet yerine başka bir âyet okunsa bakılır: Eğer tam bir duraklama ile durduktan sonra başka âyete başlanmışsa, namaz bozulmaz.

  Bir namazda âyet-i kerîme tekrarlansa veya bir sûre bir rekâtta iki defa okunsa veya bir sûre iki rekâtta da okunsa bakılır: Eğer yalnız başına kılınan bu namaz bir nafile namaz ise mekruh olmaz. Fakat farz namaz ise, unutmak veya başka bir sûre bilmemek gibi bir özü bulunmadıkça mekruh olur.

  Birinci rekâtta "Nas" sûresi okunsa, ikinci rekâtta da bu sûrenin okunması uygun olur. Çünkü tekrar etmek, geriye dönüp okumaktan daha iyidir. Ancak hatim ile namaz kılan bir kimse, birinci rekâtta "Muavvizeteyn" sûrelerini okumuş ise, ikinci rekâtta Fatiha'dan sonra Bakara sûresinden bir mikdar okur.

  İkinci rekâtta, birinci rekâtta okunan sûrenin üstündeki sûreyi okumak mekruhtur. Kasden yapılmazsa mekruh olmaz. Bununla beraber okunmaya başlanmış ise terk edilmemelidir. Bunun nafile namazlarda mekruh olmayacağını söyleyenler de vardır.


 4. Ercan
  Devamlı Üye
  Kevser suresi ve ihlas hemen hemen aynı uzunlukta gibi. Namazlarda 1. rekatta ihlas, 2.rekatta kevser suresi okuyorum. Doğru mu yapıyorum yoksa tersini mi yapmam lazım?

 5. EarthQuake®
  Yolcu
  Sure sıralamasına göre önce Kevser sonra İhlas okumalısın ağabeyim. Tersini yaparsan sıraya riayet etmemiş olursun, mekruh olur.

  Bir kaynakta da "aynı uzunluktaki surelerin de okunabileceği, ancak sünnete uymak için ilk rekatın daha uzun olmasının gerektiği" belirtilmişti
  .


 6. Ercan
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun. Ben yukarda ters yazmışım. Demekki doğru yapıyormuşum. Şükürler olsun. Rabbim cümlemizin ibadetlerini, dualarını kabul etsin. Amin.

 7. Misafir
  selamünaleyküm ben de namazda okunan sureler konusunda çok eksiğim.Rica etsem en azından bir namaz vaktinde örneğin öğle namazında sırasına göre sureler nasıl sıralanmalı yazarsanız çok sevinirim.Allah razı olsun.

 8. Hoca
  erimeye devam...
  selamünaleyküm ben de namazda okunan sureler konusunda çok eksiğim.Rica etsem en azından bir namaz vaktinde örneğin öğle namazında sırasına göre sureler nasıl sıralanmalı yazarsanız çok sevinirim.Allah razı olsun.
  ve aleykumusselam ve rahmetullah.
  Öğle namazının 1. rekatında felak, 2. rekatında nas süresi...
  Kardeş mutlaka bir ilmihal kitabı al ve oku.

 9. Misafir
  sünnette;
  1.rekat; fil
  2.rekat; kureyş
  3.rekat; maun
  4.rekat;kevser
  farzda:
  1.rekat;kafirun
  2.rekat; nasr
  3.ve4. rekatlarda zaten sadece fatiha okunuyor.
  son sünnette;
  1. rekat;tebbet
  2. rekat; ihlas

  ben bu şekilde okuyorum.. Allah kabul etsin..

 10. Misafir
  Hocam maun kureyş den uzun nas felak tan uzun
  iniş sırasınımı takip etcez ayet sayısınımı ?

+ Yorum Gönder
namaz surelerinin okunuş sırası,  namazda surelerin okunuş sırası,  namaz surelerinin sırasıyla okunuşu,  surelerin okunuş sırası,  farz namazda sure sirasina uyulmamasi