+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kadının boşama yetkisi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kadının boşama yetkisi

  Sual: Bilindiği üzere Medeni Kanunumuza göre kadının da boşanma davası açma hakkı vardır. Bu durumda, Medeni Kanun hükümlerine göre yani resmi nikahla evlenen bir erkek, karısına zımnen kendisini boşama yetkisi vermiştir diyebilir miyiz? ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: kadının boşama yetkisi


  Reklam  Cevap:
  Bilindiği üzere Medeni Kanunumuza göre kadının da boşanma davası açma hakkı vardır. Bu durumda, Medeni Kanun hükümlerine göre yani resmi nikahla evlenen bir erkek, karısına zımnen kendisini boşama yetkisi vermiştir diyebilir miyiz?
  Medeni kanun buna izin versede dinimizde boşanmanın bazı nedenler vardır...

 3. Abdullatif
  seyyah
  İslâm Hukukunda tahyir aslında boşanma hakkının devredilmesi anlamına gelir. Koca, karısına boşanma veya kendisi ile birlikte kalma seçeneği verir. Bu konuda fakihlerin kitap ve sünnetten çıkardıkları hükümler şunlardır:


  Sizin sorunuzu ilgilendiren hüküm : Bu hakkın kadına aktarılacağı iki durum vardır: a) Koca, boşanma hakkını karısına verdiğini açıkça ifade etmelidir. Eğer açıkça bu boşanmadan bahsetmezse, bu niyete sahip olmalıdır. Mesela: "Seçim senin" veya "Sen bilirsin" derse, bu dolaylı ifadeler eğer kocanın niyeti sabit değilse, boşanma hakkının kadına geçmesine neden olmaz. Eğer kadın hak iddia eder, kocası da bunu kastetmediğine dair yemin ederse, kadın bu sözlerin bir kavga sırasında veya boşanma ile ilgili olarak söylendiğini ispat etmedikçe kocanın sözüne itibar edilir. Kavga sırasında bu sözler sarfedildiğinde, bunlar boşanma kastı ile söylenmiş ve tahyire niyet edilmiş olur. b) Kadın boşanma hakının kendisine verilmiş olduğunu bilir. Eğer söylendiği sırada orada yoksa, başkalarından öğrenir, eğer orda bulunduysa kendisi duyar. Kadın bu sözleri duymadıkça veya bunun haberini almadıkça boşanma hakkı kadına geçmez.
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder