+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bir savaşta Müslüman Müslümanı öldürünce cihad olur mu bilgilendirir misiniz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir savaşta Müslüman Müslümanı öldürünce cihad olur mu bilgilendirir misiniz?

  Sual: assalamu aleikum varah matullahi ta`ala va barakatuh !!!sitenizi chok begendim hazirlayanlardan allah razi olsun!!ben chechenistandaki cihadla ilgili soru sormak istedim:chechenistandaki shuanda olan cihada dushundugumde aklim chok karoshyor kime sorsam ayri ayri sordugum bu soruya cevap veriyor,hadisi sherifde diorki musluman muslumanin kardeshidir tabiki dogru.mesela ben allahin farzleri yerine getiryorum devlet memuruyum ve chalish yorum cihatta deilim bashka ise jihatta ikiside allaha inaniyor biri jihatda deil dieri ise cihatta sonra o cihat yapan kishi gelipte beni oldururse veya vurasa onun cihad kabul oluyormu??olduruldugu bir rus degil yada bashka hristian da yani musluman muslumani olduryor sora diorlarki biz cihad yapiyoruz oyle durumda o kerchekten cihad die yola chikabilirmii??umarim sordugum soruyu anlayacaksiniz:benim lutfen cevabi bu adresse gonerin !!!!!! ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Bir savaşta Müslüman Müslümanı öldürünce cihad olur mu bilgilendirir misiniz?


  Reklam  Cevap: Müslümanların birbiriyle savaşmaları bir cihat değil, vahşettir. Ancak -Müslüman kimliği olmakla beraber- İslam inancına ters düşen bazı ideolojiler veya doktrinleri meslek edinerek, samimi Müslümanların inancını bozmaya çalışan gruplara karşı devlet uygun görürse savaş açabilir.

  Bir de iki Müslüman grup arasında savaş çıktığı takdirde, devlet bu gruplardan haksız olana karşı haklı olanın yanında yer alır. Aşağıda mealini verdiğimiz ayette bu gerçeğe vurgu yapılmaktadır.


  “Eğer müminlerden iki topluluk birbiriyle vuruşursa, onların aralarını bulun. Buna rağmen biri öbürüne saldırırsa, bu saldıran tarafla, Allah’ın emrine dönünceye kadar siz de vuruşun. Döndüğü takdirde aralarını hakkaniyetle düzeltin ve hep âdil olun, çükü Allah âdil olanları sever.”(Hucurat, 49/9)

  Tarih içerisinde Müslüman devletler arasında olan savaşlar, genellikle dinî değil, siyasîdir.


  Müslim devletlerin birbirleriyle savaşmaları caiz midir. Hangi tarafın askerleri şehit olur?
  Soru

  BİR MÜSLÜMAN DEVLET DİĞERİNE SAVAŞ AÇARSA HANGİ TARAF ŞEHİT OLUR VEYA BİRBİRLERİNDEN ADAM ÖLDÜRENLER MESUL OLUR?


  Cevap

  — Bir Müslüman devlet diğer Müslüman devlete savaş açamaz, kardeş kardeşi vuramaz. Bu, şahıs plânında da, devlet çapında da böyledir. Resûl-i Ekrem Efendimiz değil bir Müslümanın diğerine kurşun atması, silâhını ona doğru yöneltmesini dahi yasaklamış:

  — Sizden biriniz Müslüman kardeşine silâhını yöneltemez, ona işarette bulunamaz, buyurmuştur. Demek ki, bir Müslüman elindeki silâhla kardeşini göstermek için işaret dahi edemez, sadece işaret sırasındaki hatırlatmayı dahi hoş göremez.

  Aralarında çıkan ihtilâfı ise, görüşmeler yoluyla halletmeleri gerekir. Şayet görüşmelerle halledemezlerse hakem hey’eti seçilir, tarafların kabul edeceği hakemin verdiği hükme rıza gösterme mecburiyeti doğar. Buna rıza göstermeyen ise haksız olur, çıkan savaştan mes’ul duruma girer. Burada dikkati çeken husus, ortada hakemlik yapan hey’etin gerçekten de tarafsız olması, sadece haklının yanında bulunmasıdır.

  Müslümanlar, haksız olduklarını bildikleri halde sadece âmirlerinin verdiği emrin hatırı için Müslüman kardeşlerine kurşun atamazlar. Zira bilirler ki, Allah’a isyan olan yerde kula itaat olmaz. Âmirleri haksız yere Müslüman kardeşine kurşun atmayı emrediyor, bu ise Allah’a isyandır. Allah’a isyan olan emre itaat mecburiyeti yoktur.

  Bütün bunlara rağmen hakkın ne tarafta olduğu bilinmeden savaşılıyorsa hangi tarafta Allah rızası esassa o tarafın ölenleri şehittir.

  Ahmed ŞAHİN


 3. Misafir
  hocam işid le ilgili sorum olcaktı işidin yaptğı şey cihat mı yoksa katliyam mı artı işide karşı kendi devletini kendi insanlarının haklarına savunan bir müslüman işide karşı savaşırsa günah olurmu yada ölürse şehit mi yoksa ebedi cehenemlik mi olur.

 4. Misafir
  Şimdiki durumda karşı tarafta müslüman bizde müslüman iz bizden biri öldü şehit olurmu çünkü karşı tarafta müslüman

 5. mum
  Administrator
  karşı tarafta müslüman bizde müslümaniz
  Müslüman olsa bile islama göre ölmeyi hak etmiş biri ise öldürmek caiz olur ama haksız yere birbirini öldürenler, öldüren de cehennemde öldürülünde

 6. Kaan Aykas
  Üye
  Dessert Rose : "Resûl-i Ekrem Efendimiz değil bir Müslümanın diğerine kurşun atması, silâhını ona doğru yöneltmesini dahi yasaklamış"

  Bu çok müthiş bi hadismiş Resul-i Ekrem Efendimiz ta 1400 sene evvel pıçak,kılıç,ok kullanılırken kat be kat tehlikeli kurşunun kullanılacağını görmüş.Böyle hadisleri gördükçe insanın hadislere imanı kat kat artıyor.Hadisle Kuran zaten et ve tırnak gibi İslamiyetin ayrılamaz bir parçası.Allah peygamber efendimize söylüyor peygamber efendimiz de bize söyleyerek hadis oluyor. Işın tabancası ile ilgili de hadis varmı acaba?

+ Yorum Gönder
müslüman müslümanı öldürürse şehit olur mu,  müslümanın müslümanla savaşması,  müslüman müslümanı öldürürse,  Müslüman Müslümana karşı savaşta ölürse Şehit olma durumu nedir,  müslüman müslüman öldürmesi şehit olur mu,  iki müslüman karşılıklı savaşırsa hangisi şehit olur,  her nedeni ne olursa olsun bir musluman muslumani öldururse sehit olurmu