+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Babanın işlediği bir yanlışın veya günahın cezasının çocuğundan çıkması adaletsizlik değil midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Babanın işlediği bir yanlışın veya günahın cezasının çocuğundan çıkması adaletsizlik değil midir?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Babanın işlediği bir yanlışın veya günahın cezasının çocuğundan çıkması adaletsizlik değil midir?


  Reklam  Cevap: Öncelikle ahirette her suçlu kendi cezasını çeker. Orada ne evlat babasının günahından dolayı bir azaba uğrar ne de hesaba çekilir. Dünyamız bir imtihan yeri olduğu için çoğu meselelerin hikmet boyutu bizim noksan bakışlarımızın dışında kalmaktadır. Kur'an-ı Kerim'de Hz. Musa'nın kıssasında anlatıldığı gibi bizim adaletsizlik olarak gördüğümüz nice şeylerin altında hikmetler yatmaktadır. Bizim anlamamamız o meselede ilahi adaletin tecelli etmediğini göstermez.
  Masum kişilerin başına gelen musibetlerin bazı hikmetlerini şu şekilde değerlendirebiliriz.
  a- O çocuğun başına gelen musibette kaderin bir hissesi vardır. Çocuğun yaptığı bir haksızlık her ne kadar amel defterine günah olarak yazılmasa da o haksızlığın etkisiyle bu dünyada böyle bir cezaya müstehak görülmüş olabilir.
  b- Çocuğun çektiği sıkıntı babaya daha fazla ızdırap vereceğinden zulmeden baba böyle bir ceza ile karşılık bulmuş olabilir.
  c- Çocuğun çektiği sıkıntı gelecekte işleyeceği günahlara keffaret olur veya gelecekteki mükafatlara bir mükaddime hükmünü alır.
  d- Cennetteki makamının yükselmesine bir vesiledir.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet+ Yorum Gönder