+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hafız nasıl olunmalı? ben hafız olmak istiyorum nasıl olunmalı bunu açıklar mısınız Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yorum: Hafız nasıl olunmalı? ben hafız olmak istiyorum nasıl olunmalı bunu açıklar mısınız

  Yorum: Hafız nasıl olunmalı? ben hafız olmak istiyorum nasıl olunmalı bunu açıklar mısınız isimli konu Mumsema.com
  Üzülme sen yeterki bu güzel niyet den vazgeçme ALLAH sana en güzel şekilde arkadaşlık eder ve sana en yakında Hayırlı bi arkadas nasip eder .

  ---

  İnşallah olursun Allah inşallah nasip eder. İnsanin hedefi varsa zorlansada vasarmalidir. Bence cok istersen basarabilirsin.Bende hafizlik istiyorum. Kuzenim hafiz. İnsallah sende hedefine ulasirsin.

 2. Misafir

  Yorum: Hafız nasıl olunmalı? ben hafız olmak istiyorum nasıl olunmalı bunu açıklar mısınız


  Reklam  Amin elhamdülillah inşalah hepizin günahlarını allah afeder lakin ben hafızdan ziyade hoca olmak istiyorum inşallahah

 3. Misafir
  Sa. Ben hafızlık yapıyorum 7. Donusteyim ama uzun bir süredir ders veremiyorum. İçimden çalışmak gelmiyor ne zaman kuranın başına otursam ağlayasım geliyor. Ne yapmam gerekiyor? Lütfen bana yardım edin...

 4. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam kardeşim. Maşaallah nerdeyse kuranın yarısını bitirmek üzeresin. Bende hafızım elhamdulillah. Ara sırada olsa bu tür isteksizlikler gelebilir maalesef. Kesinlikle şunu unutma bu isteksizlik geçicidir ve geçecektir. Belki zihnini çok meşgul eden bir şeyler vardır ve sanırım ondan dolayı olmaktadır. Hafızlıkta kafayı rahat tutmak ve gereksiz özellikle de günah işlerden uzak durmak gerekir.

 5. #UguR
  mumsema ressamı
  Selamun Aleyküm, arifselim kardeşim.
  Ben Hafızlığa başlıyacağım ve cami imamı ile konuştum İnşALLAH kurban bayramından sonra başlıyacağız ben 10.sınıfa geçtim bölüm dersi olarak bilişimi seçmiştim. Bilişim dersinde kod ezberleme gibi bir sorun var sanırım. Ben hafız olmak istiyorum ve okuluma devam etmek istiyorum. Bölüm değiştirme imkanımız var ama malesef bizim okulumuzda sadece 3 bölüm bulunmaktadır(Bilişim,elektrik,gıda) Elektrik bölümünde kontenjan sınırı yok sanırsam. Gıdaya geçmek istiyorum daha kolay diye ama annem bilişim bölümümü seçmeyi istemişti bende istiyordum bilişim dersini. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum, dua edersenizde sevinirim.

  Allah'ın rahmeti,bereketi ve hidayeti üzerinize olsun İnşALLAH

 6. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam kardeşim. Allah yardımcın olsun ve seni muvaffak eylesin. Bölüm olarak sana en uygun olabilecek olanı seçmelisin. Hafızlığı yaparken seçtiğin bölüm sana engel olmayacak Allah'ın izniyle, çünkü hafızlık insanın zihnini ve ezberleme kuvvetini daha fazla güçlendirir. Hafızlık için kendine bir plan program yapmalısın ve asla aksatmadan sürekli bir şekilde buna uymalısın. Seçeceğin bölüm için endişe etme. Ben sana bilişim bölümünü tavsiye ederim. Allah seninle olsun.

 7. #UguR
  mumsema ressamı
  arifselim kardeşim Allah razı olsun. Bu siteyi bulduğum için çok mutluyum sizin gibi güzel insanlar var burada ve insanlara yardımcı olmakta çok güzel. Bende bilişimi çok istiyorum ondada ezber var ve hafızlıkta da ezber var ben bunu yapacağıma inanıyorum ama zor olacakmış gibi hissediyorum acaba bunun için önereceğiniz bir dua var mıdır?

  Dualarınızı ve hafızlık için önerilerini bekliyorum.

 8. arifselim
  Yönetici
  Allah senden de razı olsun Uğur kardeşim. Eğer hafızlığa başlarsan ayrıca hiç bir dua yapmana gerek olmaz çünkü zaten her an en güzel duayı yapacaksın ve sürekli Allah'ın kelamını okuyacak ve rabbinle adeta konuşma halinde olacaksın. Bu en güzel dua ve en değerli ibadetlerdendir.

  Hafızlık için öneri yapabilmek için, senin yaşını, hafızlığı hangi şartlarda yapacağını, hangi ortamda ezber yapacağını ve kimin yanında hafızlığı yağacağını iyi bir şekilde bilmem gerekiyor. Eğer hafız yetiştiren bir hocanın yanında hafızlığı yapacaksan en doğru bilgileri ondan alabilirsin.

 9. #UguR
  mumsema ressamı
  15 yaşındayım ve camiide yapacağım hafızlığı haftada 40 dk felan belki daha fazla da olabilir. Hafızlığı bir imamın yanında yapacağım hocamızla konuşmuş bulunmaktayım İnşALLAH kurban bayramından sonra başlıyacağız. Hafta içi okul olduğu için Akşam namazı ile yatsı namazı arasında yapabiliriz diye düşünmekteyim. Kur'an kursumuzda okulların açılmasıyla başıyor zaten Kış saati uygulamasına göre Yatsı namazından sonrada kur'an kursumuz oluyor. Akşam ile yatsı arası bulunduğum camideki bir tane imamla yapacağım, yatsıdan sonrada bulunduğum camide ki başka imamla kur'an kursumuz var. Kur'an kursunda benden başka genç yok çoğunlukla yaşlı bulunmaktadır buda benim açımdan iyi oluyor. İkisini bir arada yapmak hafızlık için kolay olabilir. Cuma günleri kur'an kursunda tecvid dersimiz oluyor. Hafta içinde bazı günler var o günlerde de ezber veriyoruz ve kur'an okuyoruz.

 10. arifselim
  Yönetici
  - Yaşın hafızlık için uygun.
  - Haftada 40 dakika derken anlamadım ama bu süre günlük bile olsa çok kısa olur ve yeterli olmaz.
  - Her gün düzenli derslerine katılman gerekir. ve ortalama bir sayfa ezber için bir kaç saati ayırman gerekiyor.
  - İlk önce kuranı yüzüne bakarak çok akıcı okuman gerekir.
  - Daha sonra hafızlığın nasıl yaptırılacağını bilen bir hocanın yanında ezber yapmaya başlayabilirsin.

 11. #UguR
  mumsema ressamı
  Hocamız kaç dakika yapacağımızı söylemişti malesef tam dakikasını hatırlamıyorum.40 ya da 45 dakika diye hatırlıyorum. Ben ilk ayeti ezberlediğimde öbürüne geçiyorum sonra öbürünü ezberledikten sonra baştan alıyorum daha düzgün ezberlemek için sizin bundan daha iyi ezberleme bir yöntem öneriniz var mıdır? Kur'an da bazı yerlerde takılıyorum çok akıcı okuyamıyorum, daha fazla kur'an okuyarak daha akıcı olmayı düşünüyorum.

 12. arifselim
  Yönetici
  Bu taktik doğru ve uygundur. Ama çok akıcı değilsen ilk önce buna yoğunlaşmalısın. Yinede hocanla birlikte buna karar vermelisiniz.

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 SonuncuSonuncu
hafız olmak istiyorum,  hafız olmak,  hafız olmak için,  HAFIZ OLMAK,  hafız olmak için dua,  hafiz olmak istiyorum,  hafız olmak için okunacak dua