+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Cemaatle namaza sonradan yetişenin durmu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cemaatle namaza sonradan yetişenin durmu


 2. Yetim
  Hadimul Müslimin

  Cevap: cemaatle namaza sonradan yetişenin durmu


  Reklam  Cevap: Namaza Sonradan Yetişenin Durumu:

  a) Cemaat Faziletine Erişmek İçin, İmama Hangi Halde Olursa Olsun Tabi Olmak:

  Cemaat namaz kılarken mescide giren kişi, son oturuşta bile olsa hemen imama tabi olmalıdır. Çünkü Peygamberimiz (sal­lallâhu aleyhi ve sellem); 'yetiştiğinizi kılınız, yetişemediğinizi ta­mamlayınız [32] buyurmuştur.

  Peygamberimiz (saliallâhu aleyhi ve sellem) namazda secde halindeyken, cemaate katılan ve secde eden kişiyi gördüğünde; 'İşte böyle yapınız! Bunun dışına taşmayınız. Rükûda, kıyamda veya secdede iken beni gören, hemen benimle birlikte aynı hare­kete tâbi olsun [33] buyurmuştur.

  b) Cemaat Hükmüne Erişmek:

  Cemaatle namaz hükmü, ancak imamla birlikte bir rekât tam kılındığı zaman oluşur. Çünkü Peygamberimiz (sailallâhu aleyhi ve sellem); 'Namazın bir rekâtına yetişen, namaza yetişmiş olur [34] buyurmuştur.

  c) İmamla Birlikte Bir Rekâta Yetişmek:

  Alimlerin çoğunluğu, imama rükûda yetişen kimsenin o rekâta yetişmiş olduğu görüşündedir. İmam rükûdan kalktıktan sonra, -henüz secdeye gitmeden önce, kıyamda yetişilse dahi- o rekât kaçırılmış olur. İmam selam verdikten sonra, kaçırılmış olan rekât kaza edilir.

  İmam Buhârî, İbn Hazm ve Şevkânî gibi bazı âlimler ise, 'imama fatiha'da yetişemeyen, o rekâta yetişmiş olmaz' demiş­lerdir. Bu konuda 'Fatiha okumayanın namazı olmaz' hadisinin genel ifadesiyle amel etmişlerdir.+ Yorum Gönder