+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Gebelik önleyici ilaç kullanılabilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gebelik önleyici ilaç kullanılabilir mi?

  Sual: Gebelik önleyici ilaç kullanılabilir mi?
  östrojen ve Projesteron içeren karışım ilaçlar kullanılmamalıdır. Bu, bebeğe yan etkisi olduğundan değil, süt salgılamasını durduracağındandır.
  Sadece projesteron içeren ilaçlar kullanılabilir.
  Yazının Kaynağı: Dr. joe Kabyemela – Dr. Leanne Bricker ( Hamilelik ve Doğum Hakkında Tüm Soru ve Cevaplar) ? 2. Abdullatif
  seyyah

  Cevap: Gebelik önleyici ilaç kullanılabilir mi?


  Reklam  Cevap: Çeşitli fetvalarda, ulema, zarûret yoksa herhangi bir şekilde gebeliği önlemenin câiz olmadığını, ancak tehlikeli hallerde azlin de, ilaç almanın da caiz olduğunu söylemiştir. Ancak hiçbir zaman "devamlı doğum kontrolü"nden yana olunmamıştır. Hz. Peygamber'in "Azl yapılsa da, yapılmasa da; Allah'ın dilediği her canlının kıyamete kadar dünyaya geleceğini" söylemesini (Buhârî, Nikâh, 42; Müslîm, Nikâh, 1438; Neseî, Nikâh 107/6; Ebû Dâvud, Azil, 2170-2173; Tirmizî, Bâbu Kerâhiyeti'l-Azli, 1138) kaynak olarak alan ve doğum kontrolüne istisnai hallerde cevaz veren bazı İslâm uleması doğum kontrolüne karşı çıkmaktadırlar:
  İslâm Peygamberi (s.a.s.), ümmetinin çokluğuyla övüneceğini, doğurgan kadınlarla evlenmelerini ve sünnetinden yüz çevirenlerin müslüman olmadıklarını, ümmetine öğütlemiştir. (İbn Mâce, I, 592).

  Doğum, bebeğin dünyaya gelişi, olağanüstü bir olaydır. Âyetlerde buyrulduğu üzere herşey bir ölçüye göredir, ve insan dokuz ay ana karnında ve memede bu evreyi geçirir. (Lokman, 31/14)

+ Yorum Gönder