+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Din adamları Kürtçe hutbe ve ilmihal istedi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Din adamları Kürtçe hutbe ve ilmihal istedi


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Din adamları Kürtçe hutbe ve ilmihal istedi


  Reklam  Cevap: 'Din Adamlarının Kürt Sorununa Bakışı Çalıştayı'nın sonuç bildirgesi açıklandı. Din adamları, bölgede sorunlara muhatap kaldıklarını belirterek, çatışmasızlık ortamının sürekli hale getirilmesini, kanın durdurulmasını istedi.
  Diyanet-Sen Diyarbakır, Batman, Bingöl, Van, Siirt, Şırnak, Hakkari ve Kars şubelerince ortaklaşa düzenlenen çalıştay sonrası hazırlanan bildirgeyi Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen okudu. Evsen, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın özerk bir yapıya kavuşturulmasını, Şafiiler, Aleviler ve diğer dini renklerin temsil edileceği bir yapının oluşturulmasını istedi. Evsen, talepleri şöyle sıraladı:
  ''Kürtçe vaaz ve hutbe okunması noktasında fiili bir durum oluşmuş bulunmaktadır. Bu fiili durumun yasal bir zemine kavuşturulması zorunluluk arz etmektedir. Diyanet Kürtçe meal, tefsir ve ilmihal çalışması yapmalıdır. Şafii ilmihali olumlu bir adımdır. Kürtçeye de bu ilmihalin çevrilmesi olumlu olacaktır. Hutbe ve vaazlarda barış ve kardeşlik vurgusu yapılmalıdır. Barış ve kardeşlik çabalarının ancak din adamlarının katkısıyla geliştirilebileceği asla unutmamalıdır. Kürtlerin kendilerini ifade edebilmesi için bir an önce demokratik bir Anayasa yapılmalıdır. İnsanların anadillerini öğrenmeleri, hayatın farklı yerlerinde kullanmaları insani ve İslami bir haktır. Bu temel hak ve hürriyetlerin kullanılmasını engelleyen tüm yasaklar kaldırılmalıdır

+ Yorum Gönder