+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yeminimi bozdum yemin kefareti ile hükümleri öğrenmek istiyorum. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yeminimi bozdum yemin kefareti ile hükümleri öğrenmek istiyorum.

  Sual: Selamun aleykum sıgara ıcın cok buyuk yemın ettım cocug umun uzerıne fakat tutamadım bozdum su anda mısırdayım burda gunluk ortalama 15 20 paunt harcıyoruz yıyecek ıcın fakat burda bır fakır bulmam zor fıdyenın hepsını bır kısıye bır seferde versem olurmu
  bırde ne kadar vermelıyım yardımcı olursanız cok sevınırım selamun aleykum... ? 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Yeminimi bozdum yemin kefareti ile hükümleri öğrenmek istiyorum.


  Reklam  Cevap: Aleykum selam. Çocuğun üzerine edilen yemine geçerli olmaz. Çünkü yemin sadece ve sadece Allah adına edilirse geçerli olur. Kefaret için bir fakir mutlaka bulunabilir. Eğer bulmakta zorlanırsa tek seferde vermen caiz olur. Her gün için ramazanda verilen bir fitre miktarı hesap edilerek verilmelidir.

 3. Misafir
  kurana el bastım yemin ettim ama dayanamayıp o yemin ettiğim şeyi yaptım pişman olucağımı bimeme rağmen su anda pişmanım 5 yaşında bı kızım ve ne yapıcağımı bilmiyorum

 4. Misafir
  Umarim bir daha tutamayacağın yemini etmesin sizde 3 .gün ard arda oruç tutun .

 5. Misafir
  Evlatlarimin üzerine yemin edip yeminimi bozdum 3 gun kefaret orucu tutarsam Allah affeder mi

 6. arifselim
  Yönetici
  Evlat, eş, ana ve baba gibi kimselerin üzerine edilen yemin geçersizdir. Yemin ancak Allah adına edilebilir. Bu yaptığından tövbe etmen ve tekrar etmemen yeterlidir.

 7. Misafir
  Selamunaleykum ben yemin kefaletini para ile verdim bi fakiri 3 gun doyurucak parayi verdim boyle yaptim yemin kefaleti sayilir mi?

 8. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Bir fakiri 10 gün veya 10 fakiri bir gün doyurmakla yemin kefareti verilir. 3 gün için ona para vermen kefaret için yeterli olmaz bunu 10 güne tamamlamalısın.

 9. Misafir
  Selamın aleyküm ben bir konu üzerine yemin ettim muskamı öptüm boynumdaki fakat bozucam ne yapmam gerekiyor

 10. HomerSapihen
  Üye
  Bende yeminimi bozdum. ve dedimki eğer yeminimi bozarsam 1000 adet aç kulunu doyuracağım rabbim dedim. Şimdi yeminimi bozmuş durumdayım. 1000 adet kişiyi doyurmam mı gerekiyor, bu geçerli midir sizce? yoksa 3 gün oruç tutmam yeterli mi?

  Merhaba,

  Geçen gün daha hiç sigara içmeyeceğim diye yemin ettim,üstelik yemin ettikten sonra eğer yeminimi bozarsam 1000 aç insanı doyuracağım dedim. Fakat nefsime yenik düşüp sigara içtim. Okadar huzursuzumki...1000 kişiyi doyuracak kadar bir durumum yok.Sizce bunun kefareti nedir. Ne olur bana yardımcı olun...

 11. Adil
  Üye
  Bin kişi demiştin neden sözünde durmuyorsun ki. O zaman bunu yapamayacağını biliyor muydun? durumunda bir değişiklik mi oldu yani iflas falan mı ettin? Yoksa laf olsun diye mi söyledin.

 12. arifselim
  Yönetici
  Bunu sen kendine vacip kılmışsın. Eğer gücün yetiyorsa 1000 kişiyi bir öğünde olsa doyurmak zorundasın. Ama gücün yetmiyorsa o zaman yemin kefaretini yerine getirmek zorundasın.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
yemin ettim yeminimi bozdum ne yapmalıyım,  yeminimi bozdum ne yapmalıyım,  yemini bozduktan sonra ne yapılmalı,  yemin ettim bozdum kefareti nedir,  yeminimi bozdum kefareti nedir,  yemini bozdum ne yapmalıyım,  yemin bozulduktan sonra ne yapılmalı