+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Nişan ya da düğün sebebi ile erkeğin takacağı gümüş alyansın üzerinde şerit altın olsa bu caiz olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Nişan ya da düğün sebebi ile erkeğin takacağı gümüş alyansın üzerinde şerit altın olsa bu caiz olur mu?


 2. bekir34
  Eğri ok, doğru yol almaz

  Cevap: Nişan ya da düğün sebebi ile erkeğin takacağı gümüş alyansın üzerinde şerit altın olsa bu caiz olur mu?


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşimiz;
  Hz. Peygamber (asm), erkeklerin altından yapılmış zinet eşyası kullanmaları ile altın yüzük takmalarını yasaklamıştır. Konuyla ilgili olarak Bera b. Azib (r.a.) hazretleri Peygamberimiz (asm)’in kendisinin "altın yüzük kullanmasını yasakladığını” (Buhari, Merza, 4 (5650) bildirmiştir.

  Nişan için dahi olsa; altın yüzük takınmak erkeklere haramdır.
  Hz. Ali'nin yaptığı rivayete göre, Peygamberimiz (asm) "Altın yüzük takınmayı yasakladı..” (Tirmizi, 264; Sabuni, Fıkhu’l-İbadat 148).
  Diğer hadislerinde de Hz. Peygamber (asm), "tabii (doğal) ipekten yapılmış elbiseleri giymelerini ve altından yapılmış zinet eşyası ile yüzük kullanmalarını erkeklere yasaklamıştır." (Buhari, libas, 30).
  Hz. Büreyde (r.a.)’ın anlattığına göre, Resülullah (asm)'ın yanına, parmağında demir yüzük bulunan bir adam uğramıştı. (Yüzüğü görünce), "Niye bazılarınızın üzerinde ateş ehlinin süsünü görüyorum!" buyurdu. Adam derhal onu çıkarıp attı. Sonra parmağında sarı renkli (pirinç) yüzük taşıyor olduğu halde geldi. Bu defa da, "Niye sende putların kokusunu hissediyorum?" dedi. Daha sonra o kişi altın yüzük takmış olarak geldi. Bu defa da, "Sende niye cennet ehlinin süsünü görüyorum?" dedi. Bunun üzerine o şahıs "Öyleyse yüzüğüm neden olsun?" diye sordu. "Gümüşten olsun, ancak ağırlığı bir miskale (yaklaşık 3,5 gram) ulaşmasın" buyurdu (Tirmizi, Libâs 43, (1786); Ebû Dâvud, Hatem 4, (4223).

  Bu nedenle altın yüzük takmak erkeklere haramdır; gramajının önemi yoktur.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder