+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hipertansiyon ile ilgili bakım planı örneği Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hipertansiyon ile ilgili bakım planı örneği


 2. CizReLi
  Bilinmez ki Sıra Kimde

  Cevap: Hipertansiyon ile ilgili bakım planı örneği


  Reklam  Cevap:
  Hipertansiyonda Hemşirelik bakımı

  Tıbbi Tedavi
  Hipertansiyon sekonder ise buna yol açan nedenin tedavisi gerekir. Esansiyel hipertansiyonda ise tedavi üç aşamalı*dır.

  Diyet: sistolik tip hipertansiyonda diyette sodyum kısıtlamasının yanı sıra kalori de azaltılır. Hayvansal yağlar kısıtlanır. Hasta sigara içmemelidir.

  Antihipertansit ve diüretik ilaçlar: reserpin metil dopa aldomet gi*bi antihipertansiflerin yanı sıra tiyazid grubu diüretikler aldosteron kalsiyum antagonistleri ve furosemid kullanılabilir. Beta reseptör blokerleri ise kalp atımlarını ve kardiyak out-put’u azaltarak tansiyo*nu düşürürler.

  Hemşirelik Bakımı

  Hipertansiyonu olan hastanın bakım ve bilgi gereksinimi şöyle özet*lenebilir;
  Çevresel stres ve anksiyetesini azaltma yöntemlerine ilişkin bilgi gereksinimi
  Diyetine ilişkin bilgi gereksinimi Tıbbi tedavisine ilişkin bilgi gereksinimi Uygun aktivitenin önerilmesi Tansiyon ölçebilmeyi öğrenme
  Bu gereksinimler doğrultusunda hastaya çevresel stresten korunma ve anksiyetesini azaltma yöntemlerine ilişkin bilgi verilir. Gevşeme teknikleri öğretilir.

  Diyet kısıtlılığı varsa bunun önemi üzerinde durulur. Hayvansal katı yağların olumsuz etkilerinden söz edilir.

  İlaçların düzenli kullanılmasının gerekliliği üzerinde durulur. Tansi*yonu düştüğü zamanlarda da ilaçlarını almaya devam etmesi ge*rektiği anlatılır.
  Bunların yanı sıra hastanın hareketsiz kalmaması ve yorucu olma*yan bir aktiviteyi düzenli yapmasının önemi üzerinde durulur örne*ğin düz yolda yürümek gibi.
  Hasta günde üç kez kendi tansiyonunu ölçüp kaydetmelidir. Hasta*ya kendi tansiyonunu nasıl ölçeceği öğretilmeli sonuçlarını bir yere kaydetmesi gerektiği anlatılmalıdır.


+ Yorum Gönder
hipertansiyon hemşirelik bakım planı,  hipertansiyonda hemşirelik bakım planı,  hipertansiyon bakım planı,  bakım planı örnekleri,  hemşirelik bakım planı örnekleri ,  hasta bakım planı örneği,  hemşirelik bakım planı örneği