+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslam dünyasında ilk Darul Aceze (huzur evi) ne zaman yapıldı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslam dünyasında ilk Darul Aceze (huzur evi) ne zaman yapıldı?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: islam dünyasında ilk Darul Aceze (huzur evi) ne zaman yapıldı?


  Reklam  Cevap: DÂRÜ'L ACEZE

  Yazar: İslam Ansiklopedisi

  Acizler yurdu, düşkün ve kimsesizlerin barındığı yer.

  Kuruluşu bir asrı bulan müesseselerden biri. Sultan II. Abdülhamid, Sadrazam Halil Rıfat Paşa'y'a bir "düşkünler evi" yaptırmak üzere emir verir. Bunun üzerine İstanbul'daki kimsesizler, başıboş gezen Gocuklar bir araya getirilip bakım ve yetiştirme çabasına başlanılır. Küçükler burada büyüyüp bir sanat ve meslek edinmek üzere belirli bir eğitime tabi tutulurken; yaşlılar da ömürlerinin son yıllarını huzur içerisinde geçirmek ürere buraya alınırlar.

  Söylenilenlere göre buraya ilk para yardımını bizzat padişah, kendi imkânı ile yapar. Sadrazam Rıfat Paşa ise, evindeki ban kıymetli eşya ve gümüş takımlarını satarak buranın inşaatını yapmaya harcar. Bu arada çeşitli kişi ve kuruluşlardan bağışlar yapılır. İnşaat bu şekilde tamamlanır. Bina şu kısımlardan meydana gelmiştir: Bir erkek, bir kadın hamamı; altı aceze, iki hastane pavyonu; mutfak, çamaşırhane, çocuk yuvası, yetimhane, cami ve kilise. Görüldüğü üzere, konuya Osmanlı toplumundaki bütün muhtaç insanları içinde barındıracak bir yuva olarak bakılmıştır.

  Müessese yıllarca toplumdaki kimsesiz ve bakıma muhtaç olan insanların önemli bir sığınağı olarak hizmet görmüştür. Meselâ, çocuklar yetimhanede, yetişme çağına ait şartları büyük ölçüde bulabilmişlerdir. Darülaceze'de çeşitli sanatlara ait çalışma imkanları sağlanarak buradaki insanların boş kalmaktan dolayı sıkıntı duymamaları sağlanmıştır.

  Zamanla birçok müessesede görünen bazı aksaklık veya istismarın Darülaceze'de de yaşandığına dair canlı şahitler bulunmaktadır. Darülaceze'nin eskiden gelen disiplin ve düzeni bozulmuş olduğu gibi, hastalara gereken ihtimam ve şefkatin esirgenmekte olduğu anlaşılmaktadır. Özellikle kimsesiz insanların daha büyük ihtimam ve şefkate ihtiyacı olduğu kabul edilirse, bu müessesenin işlerlik kazanması birçok işten daha önemli gözükmektedir.

  Bütün bunların yanısıra, Darülaceze'nin belediye gibi politik ve çeşitli yönlerden istismar edilebilecek bir organizasyona bağlı bulunması, onun aslî fonksiyonunu yapamamasına da bir başka sebep teşkil edebilir.

  Sami ŞENER

 3. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu
  Keşke de hiç yapılmasaydı şimdiki huzur evlerindeki görüntüler bir facia yaşlılarını bu gibi yerlere verenleride kınıyorum hiçmi hiç tasvip etmiyorum bu gibi yerlerin çoğalması demek bizim millet olarak aşağıya doğru bir çizgide olduğumuza saygının sevginin atalarımıza hürmetin vahki diyecek kadar bittiğine işarettir ---Bir artısı kimsesizlerin barınağı olması tşkler hocam

 4. @mir
  âb ü kil
  darulaceze acizler evi,
  kendi kendine bakamayan
  ve bakacak kimsesi de olmayan kişilere bakılan yer demek

  bu anlamda düşünürsek
  İslam Dünyasındaki ilk darulaceze
  ashabı suffenin bakılıp korunduğu yer olan
  mescidi nebevidir
  Allahu Alem

 5. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu
  İslam Dünyasındaki ilk darulaceze
  ashabı suffenin bakılıp korunduğu yer olan
  mescidi nebevidir
  Darülaceze kimsesizlerii kastım değil yorumumdaki bir sürü çocuğu olupta huzur evlerine atılanlar

+ Yorum Gönder
darul huzurevi,  islam ansiklopedisi huzurevi