+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bir TV programında bir kişi selam almanın farz, selam vermenin sünnet olduğunu ancak burada selam vermenin daha faziletl Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir TV programında bir kişi selam almanın farz, selam vermenin sünnet olduğunu ancak burada selam vermenin daha faziletl

  Sual: Bir TV programında bir kişi selam almanın farz, selam vermenin sünnet olduğunu ancak burada selam vermenin daha faziletli olduğunu söyledi. Bu durum doğru mudur? Sünnetin farzdan daha faziletli olması mümkün mü? Bu gibi başka durumlar var mıdır? ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Bir TV programında bir kişi selam almanın farz, selam vermenin sünnet olduğunu ancak burada selam vermenin daha f


  Reklam  Cevap: Müslümanlar arasında, bir dostluk ve iyi niyet işareti olan selâmı vermek sünnet; almak ise farzdır. Verilen selamı almamak caiz değildir.
  Sebep olan yapan gibidir kaidesince selam veren kimse alanın da sevabına ortak olur. Çünkü onun selam almasına ve sevap kazanmasına sebep olan kimse selamı verendir. Bu açıdan selam vermek selam almaktan daha faziletli olabilir.
  Aynı şekilde Kuran okumak sünnet dinlemek farzdır. Ancak dinleyene sebep olan okuyandır. Bu açıdan da okuyanın fazileti daha fazla olabilir.
  Ancak her amelde olduğu gibi sevap ve faziletin asıl ölçüsü ihlaslı ameldir. İhlasla yapılan bir amel ihlassız yapılan binlerce amelden daha üstündür.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet+ Yorum Gönder