+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Selam vermek sünnet almak farz olduğu halde, selam vermek nasıl daha faziletli olabilir? Bu gibi başka durumlar var mıdı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Selam vermek sünnet almak farz olduğu halde, selam vermek nasıl daha faziletli olabilir? Bu gibi başka durumlar var mıdı


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Selam vermek sünnet almak farz olduğu halde, selam vermek nasıl daha faziletli olabilir? Bu gibi başka durumlar v


  Reklam  Cevap: Müslümanlar arasında, bir dostluk ve iyi niyet işareti olan selâmı vermek sünnet; almak ise farzdır. Verilen selamı almamak caiz değildir.

  Sebep olan yapan gibidir kaidesince selam veren kimse alanın da sevabına ortak olur. Çünkü onun selam almasına ve sevap kazanmasına sebep olan kimse selamı verendir. Bu açıdan selam vermek selam almaktan daha faziletli olabilir.

  Aynı şekilde Kuran okumak sünnet dinlemek farzdır. Ancak dinleyene sebep olan okuyandır. Bu açıdan da okuyanın fazileti daha fazla olabilir.

  Ancak her amelde olduğu gibi sevap ve faziletin asıl ölçüsü ihlaslı ameldir. İhlasla yapılan bir amel ihlassız yapılan binlerce amelden daha üstündür.


+ Yorum Gönder