+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Zehir nedir? Zehirli şeylerden nasıl korunulur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Zehir nedir? Zehirli şeylerden nasıl korunulur?


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Zehir nedir? Zehirli şeylerden nasıl korunulur?


  Reklam  Cevap: Zehir Nedir?
  Zehir

  Hücrelere ve yaşayan dokulara kimyasal, biyokimyasal ya da radyoaktif nitelikte zararlar veren her türlü maddedir. Zehrin en tipik özelliği bu zararlı etkisini en küçük dozlarda bile göstermesidir.  Herhangi bir yolla organizmaya girdiğinde kimyasal değişiklikler yaratarak dokuları ya da fizyolojik işlevleri bozan ve dozuna göre canlıyı öldürebilen madde, ağı. Zehirler canlı organizmaları ya da dokuları tahrip ederek (aşındırıcı zehirler) ya da işlevlerini bozarak (sistemik zehirler) etkilerler. Zehirlerin bir kısmı inorganik maddelerdir. Organik zehirler, bitkiler ve hayvanlar tarafından üretilir. Hayvanlar genellikle kendilerini korumak ya da avlarını öldürmek için zehir salgılarlar. Bitkisel kökenli zehirlerse, özel olarak savunma amacıyla üretilmeyip başka canlılar için zehir etkisi yapan bitki özsuları, salgıları vb.dir. İnorganik zehirleyici maddeler kurşun gibi katı, karbon monoksit gibi gaz, asitler gibi sıvı olabilirler. İnsanlar eskiçağlardan beri zehirle ilgilenmişler ve çok sayıda zehir bulmuşlardır. Bunlardan bazılarını otlardan, bazılarını hayvanlardan elde ediyorlardı. Bu zehirler ok, mızrak, hançer gibi silâhların uçlarına sürülerek savaşlarda da kullanılırdı.
  Bilinen en eski zehirler arasında haşhaş, hintkeneviri, kurşun tuzları ve banotu sayılabilir. Günümüzde çok az miktarları bile öldürücü olan yapay zehirler de vardır.

  bunlardan uzak durularak korunmuş oluruz.

+ Yorum Gönder