+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bir satıcıdan bir mal almadan fatura veya fiş alıp, vergi iadesinde kullanılabilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir satıcıdan bir mal almadan fatura veya fiş alıp, vergi iadesinde kullanılabilir mi?


 2. Yetim
  Hadimul Müslimin

  Cevap: Bir satıcıdan bir mal almadan fatura veya fiş alıp, vergi iadesinde kullanılabilir mi?


  Reklam  Cevap: Bir satıcıdan bir mal almadan fatura veya fiş alıp, vergi iadesinde kullanılabilir mi?

  Yaptığımız alış verişlerin fiyatından daha yüksek bir rakamla kesilen fişlerin alınıp bundanda vergi iadesi alınması caizdir.

  Vergi iadesi devletten çalınmamakta, devlet bunu bilerek vermektedir. Hatta aldığının belki, sadece yarısını iade etmektedir. Bu yüzden alınmasında bir mahzur yoktur.

  Eksik kalan faturaların başkasından tamamlanmasının da sakıncası yoktur. Çünkü bu iadeyi veren devlet bunu şart koşrnamakta; sadece maaşından fazla olanı kabul etmeyeceğini söylemektedir. Onun için önemli olan, belli miktarda KDV'nin yatırıldığının faturalarla ibraz edilmesidir. Faturalar sahte olmadıktan ve KDV ye tabi özel fatura olduktan sonra, şuradan ya da buradan olması önemli görülmemektedir.

  Herhangi bir mal almadan fatura atmakta da durum aynıdır. Yani iadeyi veren taraf (meselâ devlet) bundan zarar değil kâr etmektedir ve eğer sorulsa kabul edeceği açıktır. Çünkü karşılıksız fatura verdiği sanılan esnaf aslında bunu karşılıksız veriyor değildir, bir başkasına vermesi gerekip de vermediği faturayı vermektedir ki, bu da devletin işine gelir ve karşılığında alınan vergi iadesi haksız yere alınmış olmaz, helal olur (Allah'u a'lem).

  (Prof. Dr. Faruk Beşer, Fetvalarla Çağdaş Hayat)


+ Yorum Gönder